05.30.2023

2011’den bu yana ilk kez bir İran Cumhurbaşkanı Suriye’de

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın daveti üzerine iki günlük ziyarette bulunan Reisi’ye ekonomi ve siyaset heyeti eşlik ediyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmek üzere Şam’a gitti. 

Beşşar Esad’ın daveti üzerine iki günlük ziyarette bulunan Reisi’ye ekonomi ve siyaset heyeti eşlik ediyor.

Ziyaret, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret olacak. İran’dan Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Suriye’ye yapılan son ziyaret 2010 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından gerçekleştirilmişti.

İran ve Rusya’nın askeri ve ekonomik desteğini alan Esad ülkenin çok büyük bir bölümünde kontrolü geri kazanmayı başardı.

Reisi’nin ziyareti Şam yönetiminin muhalifleri desteklediği için ilişkileri kopardığı bölge ülkeleri ile karşılıklı uzlaşma adımlarının atıldığı bir döneme denk geldi. 2011 yılında başlayan protestoculara sert müdahalesi sonrası Suriye’yi izole eden Arap ülkeleri 12 yıllık savaşı sonlandırıp Suriye’yi tekrar Arap Ligi’ne entegre etmek için yol haritası hazırlamaya başladı.

Suriye devlet medyası iki günlük ziyaret sırasında bir dizi anlaşmanın imzalanacağını duyurdu. Esad yönetimine mali destek sağlayan Tahran halihazırda telekomünikasyon, madencilik ve diğer alanlarda çok sayıda altyapı ihalesini almış durumda.

Öte yandan Suriye, Tahran’ın askeri desteğinin sadece danışmanlıkla sınırlı olduğunu söylese de iki ülke arasındaki ilişkinin bunun çok daha ötesinde olduğu biliniyor.