11.29.2023

73 bin liralık maaşı az bulan AKP’li vekil çift maaşlı çıktı

73 bin liralık milletvekili maaşını az bulan AKP’li Lütfi Bayraktar FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü ve oradan da 67 bin lira daha maaş aldığı iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde 73 bin TL’lik milletvekili maaşının azlığından yakınan AKP Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar’ın, FİSKOBİRLİK’teki görevi nedeniyle bir maaş daha aldığı iddiası gündeme geldi.

Sözcü’de yer alan habere göre; milletvekili olmasına rağmen FİSKOBİRLİK’teki görevini bırakmayan Bayraktar’ın her ay katıldığı 2 toplantı karşılığında 67 bin lira kazandığı, kurumun bütün imkanlarından faydalandığı, Sakarya ve Giresun’da 2 makam aracı olduğu iddia edildi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, Bayraktar’ın hem milletvekili hem de ticari faaliyet yürüten kurumda görev yaptığını belirterek bu durumun Anayasaya ve Meclis İç Tüzüğüne aykırı olduğunu dile getirdi. Bayraktar’ın istifa etmesi gerektiğini söyleyen Karan, şunları kaydetti:

GİRESUN’DAN ÇAĞRI: ‘DERHAL İSTİFA ETMELİ’

“15 yıldır kurumun gayrimenkullerini sattınız, savdınız. Cebinizden bir kuruş çıkmadan tüm imkanlarını kullandınız. FİSKOBİRLİK’e geldiğiniz günden beri tek gayeniz olan siyasi kartvizite ulaştınız ama halen kurumun ne yakasında düşüyor ne de istifa etme erdemini gösterebiliyorsunuz. AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar’ın FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmesi yasal olarak da usulsüzdür. Ayrıca FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu, Bayraktar’ın görevini düşürmekle hükümlüdür.”