12.04.2023

Dış Ticaret Açığında Yüzde 44 artış

Dış ticaret açığında yüzde 44 artış: 8,34 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre; öncü dış ticaret dengesi nisan ayında 8,85 milyar dolar açık verdi. Bu dönemde ihracat yüzde 17,2, ithalat 4,5 azaldı. Dış ticaret açığı nisan ayında yıllık yüzde 44 arttı.

Ticaret Bakanlığı, 2023 Nisan öncü dış ticaret istatistiklerini duyurdu. Açıklanan yeni rakamlara göre; öncü dış ticaret açığı nisan ayında yüzde 44 artış göstererek 8,85 milyar dolar oldu.Nisan ayında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı zaman dilimine göre; yüzde 17,2 azalış göstererek 19,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

BAZ ÜZERİNDE RAMAZAN AYİ ETKİSİ

Yapılan açıklamada “Ramazan Bayramı nedeniyle, nisan ayında çalışılan iş günü azalmış ve geleneksel olarak en yüksek ihracatın gerçekleştirildiği perşembe – cumartesi aralığında üretim ve ihracat ciddi oranda azalmıştır. İhracat değişimini aşağı çeken diğer önemli faktör ise baz etkisi olmuştur” değerlendirmesi yer aldı

Nisan ayında ithalat ise yüzde 4,5 oranında azalarak 28,2 milyar dolar oldu. Nisan ayında toplam enerji ithalatı, fiyatlardaki düşüşle yüzde 35,8 oranında azalarak 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.Son dönemlerde ithalatta izlenen artışta önemli bir etkisi olan altın ithalatı ise yılın ilk çeyreğine göre zayıflamakla birlikte, bir önceki yıla göre yüzde 174 oranında artışla 1,3 milyar dolar oldu.İthalatta öne çıkan diğer fasıllar, 1,2 milyar dolar artış ile motorlu kara taşıtları, 663 milyon dolar artış ile elektrikli makineler, 360 milyon dolar artış ile diğer makineler oldu.