03.31.2023

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Kahire’de: En kısa sürede Mısır’la diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Kahire’ye yaptığı ilk ziyarette, Mısır’la diplomatik ilişkilerin en üst düzeye çıkarılacağını söyledi. 

Mısırlı mevkidaşı Sami Şukri ile yaptığı basın toplantısında Çavuşoğlu, “En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak” dedi. 2013’te Mısır’da meydana gelen Abdülfettah es- Sisi liderliğindeki darbenin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler maslahatgüzar seviyesine indirilmişti. 

Şukri de “Geçmiş yılların telafisi için ileri umutla bakıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerden hemen sonra, Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Erdoğan ve mevkidaşı Sisi’nin bir araya geleceğini söyledi.

Son olarak Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri 11 yıl sonra ilk kez, 27 Şubat 2023’te deprem bölgesini ziyaret etmişti. Mısır 11 ili sarsan depremin ardından en hızlı harekete geçen ülkelerden biriydi.

O görüşmeden sadece bir ay sonra bu kez Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu kez ikili ziyaret kapsamında Kahire’ye gitti.

Mısır: İlişkilerimizin büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönünde çalışmalarımız söz konusu.

Şukri’nin açıklamaların satırbaşları şöyle:

Çok fazla konuyu ele almış olduk. Şekli anlamda değil ama destekliyi bir bakış açısını ortaya koymuş olduk.

Nitekim ortak bir bakış açısı var. Bizim ilişkilerimizin büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönünde çalışmalarımız söz konusu. İletişimimizin sürmesini diliyoruz, iş birliğine açığız.

Sağlam zemine sahibiz ve Türkiye ile ilişkileri güçlü bir şekilde yeniden kuracağımızdan eminiz. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır.

“Dayanışmayı unutmayacağız”

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa süre içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir kere daha misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağım. 

Türkiye’de meydana gelen depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum. 

Zor zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan ciddi ölçüde insani yardım geldi.

“İlişkileri bir daha koparmamak için üzerimize düşeni yapacağız”

İlişkilerimizi nasıl normalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Şimdi somut adımlar atıyor olmaktan en çok herhalde ikimiz memnunuz. Mısır ile ikili ilişkilerimizi geliştirirken, sadece her iki ülkenin yararına ne yapılabilir diye konuşmuyoruz. Bölgemizin huzura ihtiyacı var. 

İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız. İki ülke arasındaki mekanizmaları yeniden canlandıracağız.

“En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak”

Görüşmelerimizde aslında birçok konuda Mısır ile çok fazla görüş ayrılığımız olmadığını gördük. Diyalog eksikliğinden kaynaklı yanlış anlaşmaları gidereceğiz. 

Bugün bölgesel konuları da değerlendirdik. Gerek Libya, Suriye, Irak, İran-Suudi Arabistan yakınlaşması, aynı şekilde sınırı aşan sular konusunu değerlendirdik. Somali’deki durumu değerlendirdik. Tüm bu alanlarda daha yakın iş birliği içinde olamamız lazım.

Mısır’daki Türk firmalarının yatırımlarının 2 milyon dolara ulaştığını ve bunun da yaklaşık 100 bin civarında istihdam sağladığını görüyoruz. Biz firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz.

En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak.

“Erdoğan ve Sisi’nin seçimden sonra görüşmesi planlanıyor”

Seçim süreci başladı. Seçimden hemen sonra sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhurbaşkanı Sisi bir araya geleceklerdir. Onun zamanlamasını kendileri karar verir ama hazırlığını yapmak da bize düşer.

9 yıllık açığı kapatmak için hızlı ve yakın çalışmamız gerekiyor.

Erdoğan ve Sisi görüşmüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 20 Kasım 2022’de FIFA 2022 Dünya Kupası’nın açılış töreni için gittiği Katar’da Sisi ile görüşmüştü. Ayrıca Sisi, 7 Şubat’ta Erdoğan’ı arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle, “geçmiş olsun” dileğinde bulunmuştu.

Türkiye-Mısır İlişkileri askıya alınmıştı

Mısır’da, dönemin Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi, 3 Temmuz 2013’te askeri darbe yapmıştı. Seçimle iş başına gelen Muhammed Mursi, askeri darbenin ardından görevinden alınıp hapse atılmıştı. Türkiye, Mursi’nin yerine Sisi geçince, büyükelçisini çekerek Mısır ile ilişkilerini askıya almıştı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, 2013’ten bu yana karşılıklı olarak maslahatgüzar seviyesinde yürütülüyor.