11.29.2023

Fransa’dan ayrılmaya hazırlanan Korsika’ya çağrı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni bir özerklik statüsü verilmesini görüşmek için gittiği Korsika Adası’nda seçilmiş temsilcilerine “devletten kopmadan” ada için özerklik inşa edecek bir anayasa metni önerdi. Macron Korsika Bölgesel Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “altı ay içinde onaya sunulacak anayasal bir metin” sözü verdi. Bu metnin adaya Danıştay ve Anayasa Konseyi’nin kontrolü altında “farklı konularda standartlar belirleme ya da yetki devri yapma imkanı” vereceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Korsika Adası’nın Ajaccio kentinde özerklik konusunda tarihi bir konuşma yaptı.

Euronews’in haberine göre Cumhurbaşkanı, Korsika’nın seçilmiş temsilcilerine “devletten kopmadan” ada için özerklik inşa edecek bir anayasa metni önerdi. Tarihi olarak nitelendirilen teklifte Macron, “Devlete karşı özerklik ya da devletsiz özerklik değil, Korsika için ve cumhuriyet içinde özerklik olacak” dedi.

‘ALTI AY İÇİNDE ONAYA SUNULACAK ANAYASAL BİR METİN’ SÖZÜ

Fransa lideri, “Başlatmak istediğimiz yeni kurumsal aşama, Korsika’nın Cumhuriyet sınırları içinde kalarak ruhunu ve kimliğini korumasını sağlamalıdır” dedi. Korsika’nın seçilmiş temsilcilerine “altı ay içinde onaya sunulacak anayasal bir metin” sözü veren Macron, bu metnin adaya Danıştay ve Anayasa Konseyi’nin kontrolü altında “farklı konularda standartlar belirleme ya da yetki devri yapma imkanı” vereceğini ifade etti.

‘İKİ DİLLİLİĞİ TEŞVİK ETMEK İÇİN BİR KAMU EĞİTİM HİZMETİ’

Cumhurbaşkanı’nın diğer teklifleri arasında Korsika dilinin daha iyi öğretilmesi çağrısında bulunarak “iki dilliliği teşvik etmek için bir kamu eğitim hizmeti” oluşturulacağını söyledi.

“Gelecek nesillerin Korsikalı ve Fransız olmanın zenginliğini ve gücünü birleştirebilmesi için gençlerimizin hak ettiği seçim budur. Onlar Fransız oldukları için Korsikalı. Korsikalı oldukları için Fransız. Avrupalı ve Akdenizli, hepsi aynı anda” diyerek Korsikalı seçilmiş temsilcilerin yoğun alkışları arasında sözlerini tamamladı.

2022’de adada patlak veren şiddet olayları sonrası başlayan müzakerelerin sonucunda gelen benzersiz teklif, hükümet ile yerel siyasi liderler arasında aylardır süren tartışmaların sonunda geldi.

Bağımsızlık yanlısı aktivist Yvan Colonna’nın, 1998’de Ajaccio’da Korsika valisi Claude Erignac’a düzenlenen suikast nedeniyle ömür boyu hapis cezasını çektiği Arles cezaevinde saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi, şiddetli gösterilerin fitilini ateşlemişti.

MİLLİYETÇİLER KENDİ YASAMA GÜÇLERİNİ TALEP EDİYOR

Korsika Meclisi’ni kontrol eden milliyetçiler, kendi yasama yetkilerini, Korsika’da ikamet statüsünü, Korsika dilinin ortak resmi statüsünü ve Korsika halkı kavramının Anayasa’ya dahil edilmesini talep ediyor.

Adanın sağ kanadı ise sadece Fransız yasalarının Korsika’nın kendine has özelliklerine “uyarlanmasından” yana olduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanı ise Fransa’da iki vatandaş kategorisinin reddedilmesinden başlayarak, ikamet statüsünü ve Korsika dili için ortak resmi statüyü dışlayan çok sayıda kırmızı çizgi belirlemişti.

Cumhurbaşkanı suç ve organize suçlarla mücadeleye ayrılan kaynakların ve sağlık alanında kaydedilen ilerlemenin altını çizerken Ajaccio Hastanesi için ayrılan 171 milyon euronun yanı sıra Korsika için Dönüşüm ve Yatırım Planı kapsamında çevre ve altyapıya yapılan 500 milyon euroluk yatırıma işaret etti.

ADA HALKI MACRON’UN AÇIKLAMALARINI MUĞLAK BULUYOR

Europe 1 Radyosu’na konuşan bir Ada sakini, Macron’un özerklik konusunu muğlak bıraktığına işaret ederek, “Her zamanki gibi, falan filan, ne demek istediği anlaşılmıyor.” dedi.

Sosyal medyadan bazı kullanıcılar, Macron’un özerklik önerisinin Ada halkının taleplerine karşılık gelmediği yorumunu yaptı.

KORSİKA ADASI

Napolyon Bonapart’ın doğduğu, dili, kültürüyle ana karadan farklılaşan ve coğrafi olarak İtalya’ya daha yakın olan Korsika Adası, 18. yüzyıldan bu yana Fransa’ya bağlı bulunuyor.

Fransa’nın 18 bölgesinden biri sayılan 350 bin nüfuslu Ada, 2018’den bu yana kısıtlı özerklik sağlayan “özel bölgesel bütünlük” statüsüyle yönetiliyor.