11.29.2023

Gannuşi’nin açlık grevine başlayacağı duyuruldu

Gannuşi’nin siyasi danışmanı Riyad eş-Şuaybi, ılımlı Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin 17 Nisan’dan bu yana cezaevinde olduğunu, ülkedeki demokratik yolun “gerilemesini” protesto için açlık grevine başlayacağıni bildirdi.

Gannuşi’nin siyasi danışmanı Riyad eş-Şuaybi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konuyla ilgili bilgi verdi.

Gannuşi’nin, ülkedeki demokratik yolun “gerilemesini” protesto amacıyla bugünden itibaren açlık grevine başlayacağını belirten Şuaybi, “siyasi aktivistlere yönelik kovuşturmaya son verilmesi ve tutukluların serbest bırakılması” taleplerinin de Gannuşi’nin greve gitme sebepleri arasında yer aldığını kaydetti.

Nahda hareketi içeri atıldı!
Ülkenin tek hakimi haline gelen Cumhurbaşkanı Kays Said’in muhalefeti sindirme amacıyla 11 Şubat’ta başlayan gözaltı operasyonlarıyla onlarca siyasi, gazeteci, aktivist, hakim ve iş insanı “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Ilımlı İslamcı Nahda Hareketi’nin eski yöneticilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam et-Turki, iş insanı Kemal Latif, Nahda Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milletvekili Nureddin el-Bahiri, Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar, Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabbi, Ulusal Kurtuluş Cephesi üyelerinden Anayasa Profesörü Cevher bin Mübarek, siyasi aktivist Şeyma İssa ve eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi tutuklananlar arasında yer alıyor.

Bir toplantıdaki sözleri nedeniyle “halkı iç savaşa yönlendirmek” suçlamasıyla 17 Nisan’da evine baskın yapılarak gözaltına alınan Nahda lideri Raşid el-Gannuşi de ulusal ve uluslararası arenadaki tepkilere rağmen 48 saatlik polis sorgusunun ardından tutuklandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bazı siyasilerin, “devletin güvenliğine karşı komplo kurma” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar”dan ötürü gözaltına alındığını öne sürmüştü.