03.28.2023

ABD’de iki banka birden battı, 2008 Krizi korkusu geri döndü!

Nakit darboğazına giren Silicon Valley Bank (SVB) alıcı bulamadı ve iflas etti. SVB’ye kayyım tayin edildi. Ödemelerde sigortalı mevduat sahiplerine öncelik verilecek.

Kripto para bankası Silvergate’in iflası ile başlayan depremin etkisi ile piyasalara yeni kriz korkusu geri döndü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Silikon Vadisi Bankası (Silicon Valley Bank/SVB) iflas etti. Bankanın iflası “2008 Krizi’nden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflası” olarak kayıtlara geçti.

New York Borsası’nda (Wall Street) S&P 500, NASDAQ ve Dow endeksleri yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti.

Kriz haberini duyan yatırımcı spot altına (ons/31,10 gram) yöneldi. “Güvenli liman” altının fiyatı 1.835 dolardan 1.868 dolara yükseldi.

Moody’s iflas eden SVB’nin kredi notunu düşürdü.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), piyasalarda düşüşe sebep olan SVB’ye kayyım tayin etti. Kaliforniya Finansal Koruma ve Inovasyon Departmanı namına tayin edilen kayyımlar sigortalı mevduat hesaplarını inceleyecek.

 SİGORTASIZ MEVDUAT İÇİN TEMETTÜ FORMÜLÜ

FDIC, sigortalı mevduat sahiplerini korumak için Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankası’nı (DINB) kurdu ve SVB’nin sigortalı mevduatlarının fon bankasına aktarıldı.

Sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart’ta mevduatlarını çekebileceği belirtilerek, bankanın varlıkları satılırken sigortasız mevduat sahiplerine gelecekte temettü ödemeleri yapılabileceği aktarıldı.