11.29.2023

Kulis: İçişleri Bakanı Yerlikaya, Bahçeli’nin Soylu çıkışı için ne dedi?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Süleyman Soylu çıkışından sonra operasyonların duracağı yönündeki yorumlara “Cumhurbaşkanımızın iradesi var, devam edecek. Yakında yenileri gelecek” diyerek karşı çıktığı iddia edildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ayhan Bora Kaplan operasyonu nedeniyle hedefte olan eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sahip çıkmasının ardından gözler İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya çevrildi. Yerlikaya’nın yakın çevresine “Operasyonlar sürecek, Cumhurbaşkanımızın iradesi var” dediği öğrenildi.

Özellikle Bahçeli’nin bu açıklamasıyla İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya mesaj verdiği iddia edildi. Bu nedenle operasyonların duracağı endişeleri güvenlik bürokrasisine de dillendirilmeye başlandı.

‘YAKINDA YENİLERİ GELECEK’ 

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın bu kaygıları gidermek için yakın çevresine “Operasyonlarda durmak yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi var. Bundan sonra da bütün suç örgütlerine yönelik operasyonlar sürecek. Yakında yenileri gelecek” dediği öğrenildi.

Yerlikaya’nın suç örgütlerine yönelik operasyonları özellikle sosyal medya paylaşımlarında “güçlü” şekilde duyurması bunun işareti olarak değerlendiriliyor. Son bir haftada Bursa’da İnegöl Terkinler örgütüne yönelik operasyonun yanı sıra göçmen kaçakçılığı, yasadışı tütün kaçakçılığı, uyuşturucu satıcıları ve silah kaçakçılığı operasyonları yapıldı.https://www.youtube.com/embed/ab8M2oVWzkw?feature=oembed

TASFİYE EDİLEN MHP KADROLARININ YERİNE ‘OKUYUCULAR-YAZICILAR’

Emniyet kulislerinde ise Bahçeli’nin Soylu çıkışının asıl amacının Emniyet’te MHP’ye yakın kadrolara dokunulmaması mesajı olduğu iddia edildi. Bahçeli’nin bu yolla “Yaptıklarınızı izliyorum” mesajı verdiği düşünülüyor. Diğer yandan Emniyet’te tasfiye edilen MHP’ye yakın bazı polis şeflerinin, yerlerine gelenleri Nur cemaatinin “Okuyucular-Yazıcılar gruplarından” olmakla suçladığı öğrenildi.