09.21.2023

Kulis: Mahkeme kararıyla iadesi kesinleşen polisler göreve dönüyor

Süleyman Soylu’dan görevi devraldıktan sonra hukuk ve insan hakları vurgusu yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile emniyette başlayan ‘değişim’ devam ediyor. Bakan Yerlikaya’nın göreve başlaması ile birlikte mahkeme kararıyla iadesi kesinleşen 7 bin 500 polisin göreve başlayacağı iddia ediliyor. İade edilen polisler arasında FETÖ gerekçesiyle görevden atılanların olduğu, ayrıca 13 bin dosya için de mahkeme kararının beklendiği belirtiliyor.

Süleyman Soyluyla yakınlığı ile bilinen ve iki gün önce yurt dışına kaçmak isterken yakalanan Ayhan Bora Kaplan’a yapılan operasyonun da emniyette yaşanan ‘değişim’ kapsamında yapıldığı iddia ediliyor. 

İçişleri Bakanı olarak atanan Ali Yerlikaya, 4 Haziran’da düzenlenen törenle görevi Süleyman Soylu’dan devralmıştı. Törende konuşan Yerlikaya, “Görev ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Temel referansımız, hukuk ve insan haklarıdır ve bundan asla taviz verilmeyecektir” ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karar ile de, eski İçişleri Bakanı Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Servet Yılmaz, Ankara Emniyet Müdürlüğü görevinden alınmış, Yılmaz’ın yerine ise Konya Emniyet Müdürü Engin Dinç, atanmıştı. Kamuoyu, bu kararı Soylu’nun ekibinin tasfiyesi olarak yorumlamıştı. 

“Soylu’nun aksine her eylem ve söylem hukuka uygun yapılacak”

‘Metruk ve terk edilmiş binalardan mahallelerimi kurtarmak zorundayız. Metruk binalarda uyuşturucu kullanılıyor. Muhtarlar diyor ki ‘Mahkeme kararı var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin. Kim yıktı biz nereden bilelim ya!’ ifadelerini kullanan Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aksine yeni dönemde, her eylem ve söylemin hukuka uygun yapılacağı ifade ediliyor

Kulislerde şu başlıklar konuşuluyor;

Terörle mücadeleden taviz verilmeden; toplumu geren, insani-vicdani bazı hassasiyetleri görmezden gelen, fay hatlarını artıran söylem ve eylemlerden uzak durulacak. Özetle “Sarı torba-beyaz Toros” söylemlerini artık görmeyeceğiz.

-Muhtarlara söylenen, “Siz gerekli adımı atın, kanun, yönetmelik, talimat arkadan gelir” söylemi tarih olacak. İçişleri Bakanlığı’nda her eylem ve söylem hukuka uygun yapılacak.

-Muhtarlara söylenen, “Siz gerekli adımı atın, kanun, yönetmelik, talimat arkadan gelir” söylemi tarih olacak. İçişleri Bakanlığı’nda her eylem ve söylem hukuka uygun yapılacak.

-Mahkeme kararıyla göreve iadesi kesinleşen 7 bin 500 personel, bunların içinde FETÖ gerekçesiyle atılanlar da var, iş başı yapacak. Bekleyen dosyalarda da (Toplam 13 bin) mahkeme kararı kesinleştiğinde benzer işlem uygulanacak. Hukuka saygı temel kural olacak.

-Keyfi şekilde ya da sübjektif gerekçelerle atanmayan mülki idare amirlerine aktif görevler verilecek. Soylu zamanında merkeze çekilmiş, görevden uzaklaştırılmış, mülki idare amirleri zaman içinde önemli görevler alacak.

-Yeşil Sol Parti ya da eski HDP milletvekillerinin pasaportlarına yurt dışı çıkış yasağı konulmuştu. Herhangi bir hukuki karineye dayanmayan bu uygulama iptal edilecek. Dokunulmazlığı olan milletvekillerine yurt dışı yasağı koymanın, hukuki dayanağı bulunmuyor.

-Suçlulara karşı işletilen devletin keskin kılıcı önümüzdeki dönemde kanunlara nizamlara saygılı vatandaşlar ve personel için devletin şefkatli yüzü olarak karşımıza çıkacak.

“AK Parti’nin ortağı MHP, bu yeni perspektife nasıl cevap verecek”

Kızgın demiri soğutma ya da normalleşme hamleleri, bir hükümet politikası olarak sadece İçişleri Bakanlığı ya da iç politikada güvenlik-özgürlük dengesinde karşımıza çıkmayacak.

Aşamalı olarak ekonomide ve dış politikada da benzer adımlar atılıyor, atılacak. Cevdet Yılmaz-Mehmet Şimşek yönetiminde ekonomide piyasa koşullarını gözeten, ürkütmeyen, şeffaf, öngörülebilir adımlar atılırken; dış politikada da Hakan Fiden yönetiminde dostları artırma-düşmanları azaltma yönünde politikalar izlenecek.

Ekonomi, iç politika ve dış politika alanlarında birbiriyle koşut adımlar atılacak.

Bu perspektif Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hayata geçirildi. Başarılı olup olmayacağı hükümetin de ülkenin de geleceğini belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde kaybedilmiş olan büyükşehirleri kazanmayı hedef olarak koydu. Bu yeni yaklaşımın yerel seçimlerin sonuçlarına önemli etkileri olacak.

AK Parti’nin İttifak Ortağı MHP’nin bu yeni perspektife ne kadar ayak uyduracağını ise zaman içinde göreceğiz…

İlgili Haberler

En Çok Okunan