05.30.2023

Muharrem İnce’nin ardından Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı

Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan, 100 bin imza toplayarak geçici cumhurbaşkanı aday listesine girdi. İnce’nin ardından seçime katılmaya hak kazanan dördüncü aday olan Oğan, yarışta şansını deneyecek.

11 adayın başvurusuyla başlayan cumhurbaşkanlığı seçimleri için imza kampanyaları devam ediyor. Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce, topladığı 100 bin imzayla seçime katılma hakkını ilk elde eden isim oldu. İnce’nin ardından Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan da 100 bin imzayı toplayarak seçime katılma sınırını geçen ikinci isim oldu.

Oğan, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin ardından dördüncü cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendi. Seçimler için belirlenen imza sınırı 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlere katılmak isteyen adaylar için önemli bir kriter. Yüksek Seçim Kurulu ( YSK) seçim takvimine göre 100 bin imzalı cumhurbaşkanı adayları için 22 Mart’ta başlayan imza süreci, 27 Mart günü saat 20.00’ye kadar devam edecek.

YSK’nın belirlediği süreç sonunda 28 Mart’ta kesin aday listesi açıklanacak ve adaylar bu listede yer alacaklar. Resmi Gazete’de 31 Mart’ta yayınlanacak olan bu liste, seçimlere katılacak adaylar için önemli bir adım olacak. Bu tarihten sonra adaylar seçim kampanyalarına başlayacaklar ve seçimler için son hazırlıklarını tamamlayacaklar.

Öte yandan, seçimlere katılacak adaylar arasında belirlenen sınırın üzerine çıkabilen diğer adaylar da bulunuyor. Seçimlere katılmaya hak kazanan adayların yanı sıra sınırı aşan diğer adayların da seçimlere etkisi olabilir. Bu nedenle seçimlerde adayların sayısı ve seçimlere etkileri yakından takip ediliyor. Seçimlerin sonucu, ülkenin geleceği açısından da büyük önem taşıyor.