11.29.2023

Özbekistan’ın şirket deposunda patlama

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki bir şirket deposunda patlama meydana geldi. Olayda 17 yaşında bir çocuk hayatını kaybederken, 163 kişi de yaralandı. Sesi tüm kentte duyulan patlamanın, depodaki elektrikli otomobil akülerinden kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in Sergeli semtindeki bir şirketin deposunda henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi.

Özbekistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yangın nedeniyle olay yerine 16 itfaiye ekibinin sevk edildiği, yangının yerel saatle 05.02’de kontrol altına alındığı, ekiplerinin çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığı, patlama sonucu 17 yaşındaki bir çocuğun öldüğünü, 163 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Açıklamada, yaralananlardan 24’ünün hastaneye kaldırıldığı, diğerlerinin ise olay yerinde tedavi edildiği belirtildi.

Uluslararası Taşkent Havalimanı basın servisinden yapılan açıklamada ise patlamanın operasyonları etkilemediği ifade edildi.

Patlamanın nedeniyle ilgili soruşturma başlatılırken, yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada patlamanın depodaki elektrikli otomobil akülerinden kaynaklanmış olabileceği belirtildi.