07.13.2024

16 gazetecinin gizli tanık ifadeleriyle tutuklandığı ortaya çıktı! 

Diyarbakır’daki soruşturmada tutuklanan gazetecilerin sevk yazıları ve hakimlik kararlarında gizli tanık ifadeleri yer aldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında verilen 16 gazeteciyle ilgili tutuklama kararının gizli tanık ifadelerine dayanılarak verildiği belirtildi. 

Diyarbakır’daki soruşturmada 8 Haziran günü, 21 gazeteci gözaltına alınmıştı. 16 gazeteci, 15 Haziran günü tutuklanmıştı.

tutuklanan gazetecilerden Safiye Alağaş ve Aziz Oruç’un savcılık sevk yazıları ile sulh ceza hakimliği kararlarına ulaşıldığı belirtildi.

İFADELERDE GAZETECİLERE YÖNELİK BİLGİ YOK

Alağaş ve Oruç’a ilişkin savcılık sevk yazısı ve hakimlik kararında, önceki yıllarda alınan çok sayıda ifadeye yer verildi. İfadelerin bir bölümü gizli tanıklara bir bölümü ise teslim olan veya yakalanan PKK mensuplarına ait. İfadelerin büyük bölümü 2018-2019 yıllarına aitken 2013’de alınan bir ifadeye de yer verildiği anlaşıldı.

Söz konusu ifadelerde genel değerlendirmeler ve bilgiler yer alıyor. Basın yayın faaliyetlerinin örgüt açısından önemli olduğu belirtilen ifadelerde, tutuklanan gazeteciler yönelik herhangi bir bilgi yer almıyor.

‘AVRUPA’DAN GELEN GAZETECİLER ÜST DÜZEY SORUMLULARLA RÖPORTAJ YAPTILAR’

Safiye Alağaş’ın tutuklamaya sevk yazısına göre “Ezel” adı verilen gizli tanık 1 Ekim 2019’da verdiği ifadede şunları söyledi:

“Basın yayın alanı KCK Kurumlar Koordinasyonuna bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Özgür Gündem, Gündem gibi örgütsel içerikli gazeteler ve çeşitli dergiler dağıtılarak PKK propagandası yapılmakta ve örgüte yeni mensupların katılması sağlanmaktadır”

“Firar” adı verilen bir başka gizli tanık ise 18 Eylül 2018 tarihli ifadesinde “Söz konusu yayın organları halkı, devlete karşı, kin ve nefrete yönlendirmekte” suçlamasında bulundu. “Kadife” adı verilen gizli tanık ise 2 Mayıs 2013 tarihli ifadesinde “Basın Komitesi içerisinde bulunan medya organlarına örnek olarak DİHA, Sterk TV, Rojaciwan, ANF, Besta Nuçe’yi gösterebiliriz” dedi.

Gizli tanık ifadeleri yanı sıra, teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarının ifadeleri de savcılık sevk yazısında yer aldı. S.K. adlı kişi 2 Eylül 2018 tarihli ifadesinde “Mezopotamya Radyo, Sterk TV, Medya Haber, Ronahi TV, Çıra TV, Newroz TV, Özgür Politika gibi kanalların yanı sıra gazete ve radyo kanalları bulunuyor” dedi.

14 Ocak 2018’de ifadesi alınan E.D. ise “Ben Kandil’deyken Avrupa’dan gazetecilerin geldiğini gördüm. Bu gazeteciler örgütün üst düzey sorumluları ile röportajlar yaptılar. Hatta Duran Kalkan, isimli üst düzey örgüt mensubu Özgür Gündem gazetesinde Selahattin Erdem takma adı ile Cemil Bayık ise Salih Cuma Pir adı ile köşe yazısı yazıyor” diye konuştu.

ÜYE OLUNAN DERNEKLER SIRALANDI

Sevk yazısında, kadın eksenli haberler yapan Jinnews’in haber müdürü Safiye Alağaş’ın ev ve işyerinde yapılan aramalarda, toplatma kararı bulunan bir dizi yayın organın bulunduğu belirtildi. Sevk yazısında ayrıca, Alağaş’ın, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, kapatılan Özgür Gazeteciler Derneği ile Dicle Fırat Gazeteciler Derneği üyesi olduğu kaydedildi.

Hakkında tutuklama kararı verilen Dicle Haber Ajansı muhabiri Aziz Oruç’a ilişkin hakimlik kararında da, Alağaş’ın sevk yazısında yer alan gizli tanık ifadeleri ile teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarının ifadeleri yer aldı.