07.14.2024

HAMAS’tan Blinken’a Ateşkes Tepkisi: “Çözümün değil sorunun bir parçası”

HAMAS, ABD Dışişleri Bakanı Anthony BLINKEN’IN işgalci İsrail’i Gazze’deki ateşkes anlaşmasını bozma konusunda temize çıkarma girişiminin, ülkesinin Gazze Şeridi’nde yapılan “soykırım”a suç ortaklığı politikasının bir devamı olduğunu söyledi. Hamas’tan yapılan açıklamada, “Blinken’in işgalci İsrail’i temize çıkarmaya çalışması ve bir anlaşmaya varılmasını engellemekten Hamas’ı sorumlu tuttuğu şeklindeki tutumu, ülkesinin soykırım savaşına suç ortaklığı politikasının bir devamıdır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Hamas’ın “sunulan öneriyi, ateşkes anlaşmasına varılması ve esirlerin serbest bırakılması yönündeki tüm önerileri olumlu bir şekilde ve ulusal sorumlulukla ele aldığı” kaydedildi. “Dünyanın BMGK kararına ilişkin Netanyahu ve hükümetinden herhangi bir memnuniyet ifadesi duymadığı” belirtilen açıklamada, “İşgalci İsrail’in ABD Başkanı Joe Biden’ın önerisiyle açıkça çelişerek Gazze’de herhangi bir kalıcı ateşkesi reddetmeye devam ettiği” vurgulandı.

ATEŞKES BELİRSİZLİĞİ

Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, işgalci İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Hamas yönetimi, Biden’ın açıkladığı işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar’a ilettiğini bildirmişti. Hamas, ateşkes planına dair yanıtında, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ve işgalinin sonlandırılmasına öncelik verdiğini, “savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösterdiğini” belirtmişti.

Bu arada Katar’ın Al Jazeera kanalına konuşan Blinken, Başkan Biden’in önerisinin Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği ile Filistin yönetimi ve İsrail dahil tüm bölge ülkelerinden destek aldığını ancak Hamas’ın, yanıtını vermekte geciktiğini ve yanıtın diğer tarafların ifade ettiği onayla uyumlu olmadığını kaydetti. Blinken, Hamas’ın teklifin “daha önce kabul ettiği” bazı hükümlerini, “bazılarının uygulanabilir, bazılarının ise geçerli olmadığını” göz önünde bulundurarak değiştirmeye çalıştığını iddia etti. Önerinin ayrıntılarına girmekten kaçınan Blinken, önerinin uygulanmaması için “hiçbir neden görmediğini” vurgulayarak, “Biden’in önerisi Gazze’de ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hizbullah’ın roketli saldırıları nedeniyle 60.000 İsrailli evlerine dönemiyor vurgusu yaptı.

HAMAS’tan Blinken’a Ateşkes Tepkisi

Hamas Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan da, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın HAMAS’ın ateşkes teklifine verdiği yanıtta çok sayıda değişiklik talep ettiği yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

“ÇÖZÜMÜN DEĞİL SORUNUN BİR PARÇASI”

Hamdan, Hamas’ın ateşkes teklifine verdiği yanıtta değişiklik talep ettiğini yalanlayarak, Blinken’ın Gazze Şeridi’ndeki savaş için “çözümün değil sorunun bir parçası” olduğunu söyledi.