07.14.2024

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’e Senato’da “Gazze kasabı” protestosu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşma sırasında Filistin destekçisi bir grup tarafından protesto edildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesi önünde ABD diplomasisi, küresel zorluklar ve 2025 bütçe talebi konusunda ifade verirken konuşması protestolarla bölündü.

Salonda bulunan bir katılımcı elinde Filistin bayrağı ile ayağa kalkarak, “israil tarafından öldürülen Hind Receb 6 yaşındaydı. Blinken, sen Gazze kasabı olarak anılacaksın. Sen masum Filistinlilerin katili olarak anılacaksın.” diye bağırdı.

Ellerini işgal çetesi tarafından katledilen Filistinlilerin kanlarını temsilen kırmızıya boyayan göstericiler, Blinken’a “Savaş suçlusu”, “Soykırım bakanı”, “Eli kanlı kasap” ve “40 bin Filistinlinin kanı onun ellerinde” diye bağırdılar.

Filistin destekçisi, polis tarafından zorla dışarı çıkarılırken diğer bir eylemci de elinde “Savaş suçlusu” pankartı ile “Blinken bir savaş suçlusudur.” diye slogan attı. Aralıklarla yapılan 3 ayrı protesto eylemi sırasında sessizce bekleyen Blinken, daha sonra oturumdaki konuşmasına devam etti.