05.24.2024

ABD, Tahran’ın Rusya’ya SİHA satacağı iddiasıyla görüntüler paylaştı

Geçtiğimiz günlerde İran’ın Rusya’ya “yüzlerce” silahlı insansız hava aracı satmayı planladığını iddia eden ABD, Tahran’ın açıkça reddetmesinden bir gün sonra, aynı iddiayı yineledi.

SELMAN CÖMERT

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran’ın Moskova’ya, Ukrayna’da kullanılmak üzere silahlı insansız hava araçları (SİHA) satmak istediğine dair iddiaları yineledi.

CNN, bir Rus heyetinin geçen ay en az iki kez Kaşan’ın merkezindeki bir havaalanını ziyaret ettiğini gösterdiği iddia edilen uydu görüntülerini yayınladı. Rus heyetine, her ikisi de hassas güdümlü füzeler taşıyabilen Shahed-191 ve Shahed-129 insansız hava araçlarının tanıtıldığı öne sürülüyor.

“ÇOKTAN SATILMIŞ OLABİLİR”

Ayrıca bu haftanın başlarında İran’ın Rus güçlerini söz konusu insansız hava araçlarını kullanma konusunda eğittiğini öne süren Sullivan, Moskova’ya çoktan herhangi bir model SİHA’nın İran tarafından çoktan satılmış olabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, geçtiğimiz gün Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin iddiaları yalanlamış ve İran’ın savaşı uzatmak için hiçbir adım atmadığını söylemişti.

“İRAN’IN DURUŞU ÇİFTE STANDARDA DAYANMIYOR”

Emir Abdullahiyan, iddiaların ABD Başkanı Joe Biden’ın Orta Doğu turuna başlamadan hemen önce geldiğine dikkat çekerek Biden’ın söz konusu iddiaları ABD’nin siyasi hedefleri doğrultusunda kullanmayı amaçladığını ve İran’a karşı ortak bir duruşun gezinin ana gündemini oluşturduğunu söyledi.

Ukraynalı mevkidaşı Kuleba’ya İran’ın Afganistan, Yemen ve Filistin’deki çatışmaya karşı olduğunu bildiren Emir Abdullahiyan, “İslam Cumhuriyeti’nin savaşa karşı çıkma ve savaşın durdurulmasını destekleme konusundaki temel ve açık duruşu, bazı Batılı ülkeler gibi çifte standarda dayanmıyor” dedi.

Çin’in Rusya’yı desteklediği iddialarıyla ilgili konuşan Sullivan, ABD’nin Çin’in işgal için Rusya’ya herhangi bir askeri veya ekonomik destek sağladığına dair hiçbir kanıt bulamadığını doğruladı.