07.13.2024

ABD’de sel: 44 kişi kayıp

ABD’nin Virginia eyaletinde yaşanan sel felaketinde 40’tan fazla kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Aşrı yağışlar ABD’nin Virginia eyaletinde sel felaketine yol açtı.

Yetkililer aşırı yağışlar sonucu yaşanan selden dolayı 100’den fazla evin, yolların ve köprülerin yükselen sular ve çamur heyelanlarından büyük zarar gördüğünü aktardı.

Güneybatı Virginia’da Whitewood bölgesinde Dismal nehri kenarında yaşayan Appalachian toplumunu vuran felaket karşısında 18 arama-kurtarma ekibi bölgeye gönderildi. 

Appalachian’lar Dismal nehri boyunca Güney Virginia ve Kentucky eyaletlerinin sınırındaki Buchanan bölgesinde yerleşik, bağımsız bir şekilde yaşayan 500 kiilik bir toplum olarak biliniyor.

Buchanan Bölge Şerifi Eric Breeding yerel medya kanallara yaptığı açıklamada şu ana kadar ölüm ya da ağır yaralanma vakasının teyit edilmediğini, ancak yakınlarının kendilerinden haber alamadıklarını bildirdiği 44 kişinin durumuna ilişikin belirsizlik bulunduğunu kaydetti.

Şerif, kesilen telefonlar ve elektrik nedeniyle yakınlarıyla haberleşme olanağı bulamamış olabileceği düşüncesiyle bu kişileri henüz “kayıp” olarak değerlendirmedilerini belirtti. 

OHAL İLAN EDİLDİ

Ancak valilik, felaket için yardımların hızlanması amacıyla Güneybatı Virginia’da olağaüstü durum ilan etti. 

Salı gecesi ve çarşamba sabah saatlerinde Atlas Okyanusu’nun orta kesimini vuran fırtına sisteminin bir parçası olan ani su baskınları sonucu yaşanan elektrik kesintisi ile birlikte yolların ve bazı alt yapı tesislerinin zarar görmesi, bölgedeki arama-kurarma ve yardım çalışmalarını zorlaştırıyor.