07.22.2024

Adana’da Büyük Özgürlük Yürüyüşü

Alparslan Kuytul Hocanın haksız tutukluluğunun 414. gününde Adanalı binlerce seveni 5 Ocak Meydanından İstasyon Meydanına kadar dev özgürlük yürüyüşü gerçekleştirdi.

194 gündür aralıksız devam eden Özgürlük Yürüyüşü bugün binlerce kişi eşliğinde gerçekleştirildi.

Kilometrelerce uzunlukta insan koridoru oluşturan sevenler Adana’nın en işlek yerlerinde diğer yayaların geçişlerini engellemeyecek şekilde Alparslan Hoca ve diğer mazlumlara özgürlük adalet istediler.

Adana 5 Ocak Meydanından İstasyon Meydanı’na kadar özgürlük, adalet, hürriyet, medeniyet için yürüyen vatandaşlar istasyon meydanında kısa bir basın açıklaması yaptılar.

İstasyon meydanında toplanan büyük kalabalık, Kuranı Kerim tilavetinin ardından Alparslan Hoca’nın suçsuz olduğu, haksız bir şekilde 414 gündür tutuklu bulunduğu ve Alparslan hocanın serbest bırakılması gerektiği mesajını verdiler.

Yapılan basın açıklaması şu şekilde;

Kıymetli Kardeşlerim! Alparslan Hocanın siz değerli talebeleri!

Bugün Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız tutukluluğunun 414. Günü ve 14 aydır bu hukuksuzluk devam ediyor. Biz bu zaman zarfında Furkan Gönüllüleri olarak gerek Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye gerekse ülkemizdeki tüm zulümlere dikkat çekmeye tüm mazlumlara ses olmaya çalıştık.

Bunun için çeşitli pasif eylemlerin yanı sıra 194 gündür Özgürlük Yürüyüşleri adı altında Türkiye’nin birçok ilinde hatta Dünyanın çeşitli bölgelerinde özgürlük atkıları ile yürüyoruz.

Bununla şunu söylemek istiyoruz;

Alparslan Kuytul suçsuzdur, iftiralara uğramıştır ama aklanmıştır, bir an evvel serbest kalmalıdır.

Ve yine diyoruz ki;

KHK lar ile ihraç yaşayanlara yaşam hakları yeniden verilmelidir.

Haksız ve delilsiz bir şekilde tutuklananlara bir an evvel adaletle muamele edilmelidir.

Muhalif sesler susturulmak yerine dinlenmeli insana, görüşüne, hayatına değer verilmelidir.

Yaşlılar, hastalar, hamile kadınlar, anneler tutuksuz yargılanmalıdır.

Cezaevlerindeki insanlık dışı muameleler son bulmalıdır.

Burada sayamayacağımız tüm hukuksuzluklar, artık son bulmalıdır.

Bir memlekette en çok güvenilen kurum adalet kurumu olmalıdır ancak bugün bu güven sarsılmıştır.

Bir memlekette hâkimler, kanunlar ile talimatlar arasında kalmamalıdır.

Alparslan Hocanın da dediği gibi; Bir memlekette adalet kurumu muhalifleri susturmanın aracı haline geldiyse, hükümetin sopasına dönüştüyse orada düşünen ve konuşan insan azalacak ve düşünce yavaş yavaş ölecektir. Okumayan, düşünmeyen ve konuşturulmayan bir toplum ise gerilemeye mahkûmdur.

İşte; biz de, Furkan gönüllüleri olarak memleketimizdeki bu yanlış gidişatı görüyoruz ve bu gidişattan razı değiliz.

Adalet terazisi sarsılmış, insanın değeri azalmış, canın ve malın güvenliği kalmamıştır.

Bu vesile ile idarecilere ve tüm siyasetçilere diyoruz ki, adaletsiz bir memleket istemiyoruz, diktatörlüğe gidiş istemiyoruz..

Bugün 30 Mart ve Biz Furkan Gönüllüleri olarak diyoruz ki; Alparslan Kuytul Hoca en kısa zamanda serbest kalmalı ve yargısız infazlar durdurulmalıdır.

Hep birlikte daha yaşanılabilir bir ülke için Tevhid, Adalet, Hürriyet ve Medeniyet demeye devam edeceğiz…

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz..

Ayrıca Alparslan Hoca’nın kamuoyuna yazdığı son açık mektubunda dile getirdiği önemli noktaları da aktaran sevenler, “okumayan düşünmeyen ve konuşturulmayan bir memleketin gerilemeye mahkum olduğunu” hatırlatarak ülkedeki kötü gidişata dur dedi.

Kalabalık grup dev yürüyüşün sona ermesiyle sessiz bir şekilde dağıldı.

Yürüyüşten görüntüler;

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1112031832583876608&lang=tr&origin=https%3A%2F%2Fwww.furkanhaber.net%2Fadanada-buyuk-ozgurluk-yuruyusu.html&sessionId=2e680c502d54a095bf20d38fc31ef8091e4af1d5&theme=light&widgetsVersion=0a8eea3%3A1643743420422&width=550px