05.27.2024

Adli Tıp Kurumu, Mehmet Emin Özkan için bir kez daha ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi

Adli Tıp Kurumu, 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Türkiye’de cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin başında ağır hasta tutuklu ve hükümlüler geliyor. Hasta mahkumlar “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen, devletle paralel hareket eden Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) olumlu yönde rapor vermemesi nedeniyle cezaevinden çıkamıyor. Çoğu cezaevinde hayatını kaybediyor.

Ağır hasta tutuklulardan biri de 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan. Adli Tıp Kurumu, Mehmet Özkan için bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastıyla ilişkili olduğu iddiasıyla 27 yıldır cezaevinde tutulan Özkan, beş kez kalp krizi geçirdi. Özkan’ın tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi sağlık sorunları bulunuyor. 10’dan fazla hastalığı bulunan Özkan, geçen hafta rahatsızlanması üzerine hastaneye sevk edilmek istendi. Ancak Özkan, ilerlemiş yaşı ve hastalıkların verdiği acı ile tüm raporlara rağmen tahliye edilmemesi nedeniyle hastaneye gitmeyi reddetti.

ATK’DEN YİNE AYNI RAPOR

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre avukatlarının, Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetimi ile görüşmesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Özkan’a “cezaevinde kalamaz” raporu verildi. Bu rapor sonrası Özkan, geçtiğimiz hafta bir kez daha İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Ancak ATK, bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Heyeti’nin raporunda, demans hastalığına işaret edilerek, cezaevi psikoloğunun Özkan’ın tek başına işlerini göremediği, yalnız tuvalete bile gidemediği, unutkanlığının olduğunun not ettiğine yer veridi. Nöroloji Heyeti’nin gözlem notunda, hastanın yardım olmadan günlük yaşamını sürdüremediğini kaydettiği raporda, Kardiyoloji Heyeti ise Özkan’ın kalp kapak hastalığının bulunduğunu belirtti.


‘CEZAEVİNDE KALMASI TEHLİKE ARZ EDİYOR’

Teşhis bölümünde, zehirli guatr olarak tanımlanan hipertiroidi, günlük hayata faaliyetlerini kısıtlayacak hipertansiyonu, ani ölüme neden olan koroner arter hastalığı (KAH) olarak tabir edilen kalp hastalığı, yine kalp kapak hastalığı, ikinci evre böbrek hastalığı bulunduğu ifade edildi.

Raporda, cezaevinde kalmasının hayati bakımdan tehlike arz ettiği, cezanın bir yıl süre ile ertelenmesi gerektiği belirtildi.