06.13.2024

Afganistan yönetiminden Batı yaptırımlarının kaldırılması çağrısı

Afgan yetkililer, devlet bankasının dondurulan varlıklarının ve ülkeye karşı yaptırımların, uluslararası insani yardımları engellediğini vurguluyor.

Afganistan’daki İslam Emirliği yönetimi, uluslararası topluma yaptığı çağrıda, Afganistan’da meydana gelen 6.1 şiddetindeki deprem sebebiyle zorlu şartlarla mücadele eden ülkeye yönelik yaptırımların kaldırılmasını ve devlet bankasının dondurulan varlıklarının serbest bırakılmasını talep etti.

Afganistan yönetimi yetkilileri, söz konusu çağrıyı duyurmalarının ardından depremden etkilenen bölgelere daha fazla uluslararası destek gerektiğinin altını çizerken, Afganistan’a yaptırımların uluslararası yardımların tam olarak gerçekleşmesi önünde engel olduğunu savundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abdulkahhar Belhi “İslam Emirliği, Batı’dan Afgan halkının yaşam haklarını, yaptırımların kaldırılması, dondurulan varlıkların serbest bırakılması ve yardım ulaştırmak yoluyla vermesini istiyor.” ifadelerini kullandı.

Depremden en fazla etkilenen Paktika vilayetinin idari sözcüsü Muhammed Emin Huzeyfe de insani yardım kuruluşlarını ülkeye davet etti.

ABD öncülüğündeki birçok yabancı hükümet, Taliban’ın geçtiğimiz yıl ülkeyi devralmasının ardından insan hakları endişelerinin ortaya çıktığı iddiası ile ülkeye bir dizi yaptırım uygulama kararı almıştı.

Yabancı hükümetlerin Afganistan’a yönelik yaptırımları nedeniyle birçok ülke uluslararası yardımları doğrudan ülkeye aktaramıyor.