05.24.2024

Afganistan’ı sarsan deprem sonrası ölü sayısı 1150’ye yükseldi

Afganistan’da çarşamba günü meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası can kaybı 1150’ye yükseldi.

Afganistan devlet medyası depremde 3 binden fazla evin yıkıldığını ya da ağır hasar gördüğünü belirtirken ölü sayısı artmaya devam ediyor.

Taliban yetkilileri, 1150 kişinin hayatını kaybettiğini, 1600 kişininse yaralandığını bildirdi.

Uluslararası medya, depremden en çok etkilenen bölgelerde depremzedelerin kendi büyük ölçüde kendi imkanlarıyla hayatta kalmaya çalıştığını belirtiyor. Taliban yönetimi ve uluslararası yardım kuruluşlarının bölgeye yardım çabalarının yetersiz kaldığı ifade ediliyor.

Kızılay ve Dünya Gıda Programı ise depremin merkez üssü Host ve Paktika vilayetlerine gıda ve çadır yardımı yapmaya devam ediyor.

Afganistan’da Taliban’ın geçtiğimiz ağustos ayında iktidarı ele geçirmesiyle uluslararası yardım ajanslarının çoğu ülkeden çekilmişti. Kalanların ise deprem nedeniyle hasar gören ve yağışların daha da kötüleştirdiği dağ yollarından deprem bölgesine yiyecek ve çadır götürmek içim mücadele ettiği belirtiliyor.

Depremin merkez üssünün Afganistan’ın doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host vilayetinin 46 kilometre güneybatısı olduğu açıklanmıştı. Bölgenin dağlık ve engebeli yapısının yardım çalışmalarını sekteye uğrattığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’da depremle mücadelede Türkiye ve Pakistan’ın “cömert çabalarına” övgüde bulundu.

BM’nin New York’taki Genel Merkezi’nden yapılan basın toplantısında konuşan Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Al-Akbarov, “Türk Büyükelçiliği yetkilileriyle temaslarda bulundum. BM’nin Afganistan’da arama kurtarma kabiliyeti yok ve Türkiye’nin bu yardımı en iyi sağlayacak konumda olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Al-Akbarov, “Gıda yardımı dağıtım merkezleri kurulmasında Türk ve Pakistanlı yetkililerin büyük rol oynadığını ve cömert çabalar sarf ettiğini burada söylemek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Türk yetkililerin, BM’den resmi yardım talebi beklediğini aktaran Al-Akbarov, “Bizim tarafımızdan resmi yardım talebini sunmadan önce konuyu fiili yetkililerle (Taliban) tartışmayı bekliyoruz. Paktika, Jayan ve Bermal illerinde depremden etkilenen bölgelerde ilk yardım sağlayan BM ekipleri, şu anda sahada ve daha fazla yardımı harekete geçirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu

Öte yandan Türk Kızılayı ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı depremzedelere gıda yardımı gönderdi.

Hindistan hükümeti cuma günü Afganistan’a 27 tonluk acil yardım paketi ve teknik ekip desteğinde bulunacağını açıkladı.

Çadır, uyku tulumu, battaniye gibi temel malzemeleri içeren yardımın iki uçuşla Afganistan’a gönderileceği bildirildi.

Yardım malzemelerinin Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne ve başkent Kabil’deki Afgan Kızılayı’na teslim edileceği belirtildi.

Teknik ekibin insani yardım faaliyetlerini koordine etmek için Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana boş olan Hint Büyükelçiliği’ne konuşlandığı ifade edildi.

5,9 büyüklüğündeki deprem, Afganistan’ın kerpiç evleri ve toprak kaymasına meyilli dağları nedeniyle geride ağır hasar bıraktı.