04.12.2024

Alparslan Hoca’ya Terör Mahkemesinden Beraat!

4 farklı terör örgütüne üye olmak iddiası ile başlayan yargılama süreci sona erdi. Alparslan Hoca terör ile ilgili tüm suçlamalardan beraat etti.

Alparslan Hoca’nın propaganda ve örgüt kurmak suçlamasıyla yargılandığı dosyada 3 yıl sonra karar çıktı. Tüm suçlamalardan aklanan Alparslan Kuytul Hoca beraat etti.

30 Ocak 2018 operasyonda 4 terör örgütüne birden üye olmak suçlamasıyla açılan terör dosyasındaki suçlamalar 3 yıl boyunca sürekli değişmiş ve somut herhangi bir delil bulunamadığı için davanın geldiği son durumda Alparslan Hoca siyasi açıklamalarda bulunduğu videolar ve niyet okuma ile oluşturulan ek iddianamelerle propaganda ve örgüt kurmakla suçlanmıştı.

Başlangıçta 6 konuşma ile başlayan yargılamada elle tutulur hiçbir ifade olmadığı için hazırlanan ek iddianameler ile sürekli dosyaya yeni konuşmalar eklenmişti. Ancak konuşmalarında herhangi bir suç unsuru olabilecek ifade bulunmayan Alparslan Hoca 3 yıl sonra hak ettiği beraat kararını aldı.

Her seferinde siyasi bir mahkeme olduğunu vurgulayan Alparslan Hoca, 20 bin sayfalık dosyanın terör adı altında farklı amaçlarla oluşturulduğunu vurgulayarak:

“Mahkemeler, bir güç tarafından bilerek uzatılıyor, benim masum olduğuma dair ellerinde birçok rapor olmasına rağmen beraat etmemi istemiyorlar. Bazı karanlık odaklar bunun talimatını veriyor çünkü ben devletin derin adamlar tarafından yönetildiğini ifşa ediyorum. Bunu anlamak güç değil, Doğu Perinçek bizzat kendisi Türkiye’yi Vatan Partisi’nin idare ettiğini söylemiyor mu? Hapisten çıktığında, cemaatlerin kökünü kazıyacağız, demedi mi? Bazı meselelerde hükümeti eleştirdiğim için mahkemelerim uzatılıyor! Bu ülkede ifade özgürlüğü yok mu? AKP eleştirilemez mi, bunlar Allah mı? Hakim mahkemede bana bunu söylüyor!

Bu davanın hukuki hiçbir yanı yok, bu dava tamamen siyasi! Bir ‘Sus Dosyası!’

20 bin sayfalık iddianame hazırlamışlar, benim İslam Medeniyeti istediğimi suç olarak yazmışlar! Evet, ben sizin medeniyetinizi reddediyorum, İslam Medeniyeti’ne dönmek istiyorum, bununla da gurur duyuyorum!” cümlelerini kullandı.

Bugün gerçekleşen 9. duruşmada internete düşen ve birçok hukukçu tarafından da eleştirilen son iddianame ile ilgili de savunma yapan Alparslan Hoca: “En son hazırlanan ikinci ek iddianamenin ilk üç sayfasının mahkemenin konusuyla alakasının olmadığı, mahkemenin konusunun tamamen dışına çıktığı, hukuki bir metin olmaktan çok siyasi görüşlerin yansıtıldığı bir siyasi makaleye dönüştürüldüğü, kendi siyasi görüşlerine aykırı olanlara karşı kin ve nefretle dolu olduğu, tarafsız bir hukukçu gibi değil aşırı partizan bir siyasetçi gibi davranıldığı, varsayımlara dayalı ve abartılarla dolu olduğu açıktır” ifadelerini kaydetti.