07.13.2024

Antuan Ebu Akile: Kardeşimin katili İsrail!

Ebu Akile’nin kardeşi: Kardeşimin katili İsrail!

İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’da 11 Mayıs’ta öldürülen Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin kardeşi Antuan Ebu Akile, tüm rapor ve kanıtların kardeşinin katilinin İsrail olduğunu gösterdiğini söyledi. Akile, “İsrail şu ana kadar aktardığı hikayelerden hiçbirini ispatlayamadı” dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da 11 Mayıs’ta öldürülen Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin kardeşi Antuan Ebu Akile, “tüm rapor ve kanıtların, Ebu Akile’nin İsrail tarafından öldürüldüğü yönünde” olduğunu ifade etti.İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’nın Cenin bölgesinde İsrail güçlerinin baskınını takip ettiği sırada başından vurularak hayatını kaybeden Filistinli gazeteci Ebu Akile’nin kardeşi Antuan açıklamalarda bulundu. Şirin Ebu Akile’nin ailesi olarak cinayetle ilgili Filistin makamlarının sürdürdüğü soruşturma üzerinden süreci takip eden Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) odaklandıklarını dile getiren Ebu Akile, “Bizim dayanağımız şu anda tamamen UCM’dir. Cinayetle ilgili bizim de atacağımız adımlar olacak ancak bunu konuşmak için daha erken” dedi.

“YAYIMLANANLAR KANITTIR”

Birçok yönden harekete geçmek için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ebu Akile, kardeşinin ölümüne yol açan mermiyle ilgili Al Jazeera’nın yayımladığı görüntüye dair ise şunları kaydetti: “Yayımlananlar şeffaf ve net bir kanıttır. Ceset üzerinde yapılan otopsi ve mermi incelemeleri de uzman ve laboratuvarın sonuçlarına dayalıdır. Tüm bunlar Şirin Ebu Akile’nin İsraillilerin dışında kimsede olmayan bir kurşunla öldürüldüğünü ortaya koyuyor” dedi.

“İSRAİL ŞU ANA KADAR AKTARDIĞI HİKAYELERDEN HİÇBİRİNİ İSPATLAYAMADI”

İsrail’in Ebu Akile cinayetiyle ilgili soruşturmaya şüpheyle bakmasına da değinen Ebu Akile, İsrail’in ne düşündüğünün kendileri için bir önemi olmadığını ve bununla ilgili herhangi bir yorum yapmayacağını ifade etti.

Ebu Akile, İsrail’in cinayetten kendisini suçlu bulan raporları reddetmesine ilişkin ise “Bu beklenen bir şey. İsrail birden çok hikâye anlattı ve bu da Şirin’in ölümünden sorumlu olduklarının kanıtıdır. İsrail şu ana kadar aktardığı hikayelerden hiçbirini ispatlayamadı” ifadelerini kullandı. İsrail’in anlattığı her hikâyenin diğeriyle çeliştiğini söyleyen Ebu Akile, şöyle devam etti: “İsrail’in bu ölümden sorumlu olmadığını kanıtlayan bir şey yok bilakis tam tersi söz konusu. Şu ana kadar gördüğümüz kanıtların yanı sıra Al Jazeera, Washington Post, CNN ve AP’nin yayınlarındaki detaylar, Şirin Ebu Akile’nin doğrudan İsrail tarafından öldürüldüğünü gösteriyor.”

AL JAZEERA’NIN “MERMİ” HABERİ

Katar merkezli Al Jazeera kanalı, geçen ay işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin baskınını takip ederken başından vurulan deneyimli muhabiri Şirin Ebu Akile’nin ölümüne yol açan merminin görüntüsünü yayımlanmıştı. Al Jazeera, Ebu Akile’nin ölümüne neden olan merminin, İsrail ordusunun kullandığı mühimmatlardan olduğunu aktarmıştı. Askeri uzmanların görüşlerine dayandırılan araştırma haberinde, inceleme sonucu, yeşil uçlu merminin, zırhı delmek için tasarlandığı ve M4 tüfeğinde kullanıldığı bilgisine yer verilmişti.

Haberde ayrıca, merminin İsrail güçleri tarafından kullanılan 5,56 milimetre kalibreli mermilerden olduğu kaydedilmiştir. Kurşunun Ebu Akile’nin taktığı miğfere isabet ettikten sonra deforme olduğuna işaret edilen haberde, kullanılan mermi türü, kalibresi ve bu tür mermileri ateşleyen silahlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için olay 3D teknolojisiyle canlandırılmıştı.

İSRAİL ORDUSU SORUMLULUĞU KABUL ETMİYOR

İsrail Ordu Sözcülüğü, muhabirin ölümüne yol açan merminin görüntüsünü içeren ve merminin İsrail ordusunun kullandığı mühimmatlardan olduğunu aktaran Al Jazeera haberine ilişkin dün yazılı açıklama yayımladı

Açıklamada Ebu Akile’nin ölümünün “hangi taraftan kaynaklandığının bilinemeyeceği” iddia edilerek, “Ordu soruşturması, gazetecinin kasten vurulmadığını ve ayrım gözetmeksizin ateş açan Filistinli silahlı kişiler tarafından mı yoksa yanlışlıkla bir İsrail askeri tarafından mı vurulduğunun tespit edilemediğini vurgulamaktadır” aktarıldı.

AL JAZEERA MUHABİRİ EBU AKİLE’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü. Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Gazeteci Ebu Akile’nin, görevini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu. İşgalci İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.