06.15.2024

Avusturya’da enflasyon nedeniyle halka bir defalık 1000 euroya kadar nakit desteği 

vusturya’da da mayıs ayı enflasyonu öncül verilere göre yüzde 8 civarında açıklanmıştı 

Avusturya’da yüzde 8’e yaklaşan enflasyonla mücadele için vergi mükelleflerine 1000 euroya kadar bir defalık nakit desteği sağlanacağı açıklandı.

Avusturya’da enflasyonun halk üzerindeki etkisini azaltmak isteyen hükümet, 28 milyar dolarlık destek paketi hazırladı. İlk olarak her bir vergi mükellefine bir defalık olmak üzere en az 500 euro ödeme yapılacağı açıklandı.

Bu 500 euronun üzerine işsizler ve düşük gelirlilere yapılacak ek ödemelerle nakit desteğinin 1000 euroya kadar çıkabileceği belirtildi. 

Paket kapsamında bu yıl ve gelecek yıl hanehalkı ve şirketlere 6 milyar euroluk doğrudan destek sağlanırken 2026 yılına kadar da vergi indirimleri aracılığıyla 22 milyar dolarlık kolaylık sağlanacak.

Bu paket hükümetin yükselen elektrik ve doğal gaz fiyatlarına karşı aldığı önlemlerden ayrı olarak hayata geçirilecek.

Paket kapsamında doğrudan ödemelerin yanında temmuzda yürürlüğe girmesi planlanan karbondioksit vergisi ekim ayına ertelenirken kademeli olarak artan vergi dilimlerinin de enflasyona göre güncellenmesine karar verildi.

Önlemleri salı günü düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Başbakan Karl Nehammer, olağandışı zor zamanlardan geçildiğinin açık olduğunu bu nedenle enflasyonun halktan aldığı satın alma gücünü geri verdiklerini belirtti.

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksindeki artış yüzde 8,1 ile rekor düzeylerde seyrederken uzmanlar enflasyonun bir süre daha yüksek kalabileceği uyarısına bulunuyor. Avusturya’da da mayıs ayı enflasyonu öncül verilere göre yüzde 8 civarında açıklanmıştı.