04.12.2024

Bakan Fidan Mısırlı mevkidaşı Şukri ile bir araya geldi

Fidan Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile görüştüDışişleri Bakanı Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yaptığı görüşmede, Gazze’deki son gelişmeleri ve insani yardım ulaştırılması için alınması gereken tedbirleri ele aldığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’ı ziyareti sırasında imzalanan ortak bildiri doğrultusunda ilişkilerin daha da ilerletilmesi için atılacak adımlar ele alındı. Gazze’deki durum konusunda siyasi alanda yapılabileceklerin ve daha fazla insani yardım ulaştırılması için alınması gereken tedbirlerin ele alındığı görüşmede, bölgesel konular ve Libya’daki süreç de gündeme geldi.

Şukri’nin 1-3 Mart tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’na katılması ve İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Birliği Temas Grubu üyelerinin katılımıyla düzenlenecek Gazze Paneli’ne iştirak etmesi de öngörülüyor.