06.22.2024

Bakan Fidan: Türkiye-AB ilişkisinin üzerine bir tuğla koyarak devam ettireceğiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi

Türkiye ve AB ilişkilerinin gözden geçirildiğini aktaran Fidan, “2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Cumhurbaşkanımızın halka yaptığı beyanda AB hedeflerine bağlı olduğumuzu söylemişti. Bize de AB ile ilgili çalışmalardan asla vazgeçilmemesi gerektiği konusunda talimatlar vermişti. Biz de bakanlık olarak hazırlıklarımızı yapıp kabinemize sunmuştuk. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin aday ülke statüsünü müzakere ettik. Biz her zaman için Türkiye AB ilişkisinin üzerine bir tuğla koyarak devam ettireceğiz ülke olarak” diye konuştu.

Bakan Fidan açıklamasında, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi ile Türkiye’nin aday ülke statüsünü ve genişleme ile ilgili konuları görüştüklerini söyledi. Türkiye’nin AB üyelik sürecine hakkında konuşan Bakan Fidan, “Türkiye, sadece Avrupa Birliği’ne değil parçası olacağı her ittifaka güç katacaktır. Biz her zaman AB ile ilişkilerimizi ileriye götürmek istiyoruz.” dedi.Prensipte mutabık olunduğunu söyleyen Fidan, somut bir şekilde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Fidan, vize meselesinde iki aşamalı çalışıldığın söyleyerek, “Birincisi, AB-Türkiye arasında vize serbestliğine gidilmesi. Bu konuda eksik kalan hususların tamamlanması konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız vize serbestisinde AB ile müzakereyi tam anlamıyla başlatmak” diye konuştu. Bakan Fidan, “Son zamanlarda AB’de vize konularında ciddi sıkışma olmaya başlamıştı. Avrupalı meslektaşlarımızla bunu epeydir müzakere ediyoruz. Başta iş insanları ve öğrencilerimiz olmak üzere vize kolaylığının sağlanması için hem AB ülkeleriyle birebir konuşuyoruz hem de AB kurumlarıyla bu konuyu görüşüyoruz” ifadelerini kullandı.