05.27.2024

Basın meslek örgütleri ‘dezenformasyon’ yasasına karşı ayağa kalkıyor: ‘Sansür Yasasına Hayır’

Sosyal Medya ve Dezenformasyon Yasa Tasarısı’na karşı, basın meslek örgütleri harekete geçiyor. Tasarının geri çekilmesi için meslek örgütleri toplantı düzenleyecek.

TGC, TGS, Basın Konseyi, TYS, DİSK Basın İş, PEN Türkiye, TÜRKYAYBİR Sosyal Medya yasa tasarısına karşı harekete geçiyor.

Cumhur İttifakı’nın iki ortağı AKP ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesi ‘‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’’ adıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştu.

Sansüre ve çok sayıda cezaya yol açacağı gerekçesi ile eleştirilen tasarı son olarak, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.  

Tepki çeken ve “sansür yasası” olarak tarif edilen tasarı üzerine, basın meslek örgütleri 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM’de görüşülmesi beklenen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’na karşı çıkmak için bir araya gelecek.

TGC, TGS, Basın Konseyi, TYS, DİSK Basın İş, PEN Türkiye, TÜRKYAYBİR, “Sansür Yasasına Hayır” konulu toplantı düzenleyecek.

TGC’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Sosyal Medya ve Dezenformasyon Yasa Tasarısı’na karşı çıkan basın meslek örgütleri tüm yurttaşların haberleşme özgürlüğüne engel olacak, tutuklu gazeteci sayısını artıracak bu girişimden vazgeçilmesini istiyor. Gazetecilerin katılımı olmadan Basın Kanunu yapılmasını kabul etmiyor.

#SansürYasasınaHayır konulu toplantıya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına Başkan Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Genel Başkan Gökhan Durmuş, Basın Konseyi adına Başkan Pınar Türenç, Türkiye Yazarlar Sendikası adına Genel Başkan Adnan Özyalçıner, DİSK Basın İş Sendikası adına Genel Sekreter Özge Yurttaş, PEN Yazarlar Derneği adına 2.  Başkan Halil İbrahim Özcan, Türkiye Yayıncılar Birliği adına Kenan Kocatürk katılacak.”