06.13.2024

Çavuşoğlu’ndan iki ülkenin NATO üyeliğine TBMM şartı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Mutabakat TBMM’den geçmediği halde iki ülke de NATO’ya giremez” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin yapılan zirve ve Türkiye’nin vetosunu geri çekmesine ilişkin açıklama yaptı.

NTV’de gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, iki ülkenin NATO üyeliği tartışmalarına değinerek Madrid’de NATO’nun ev sahipliğinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın imzaladığı mutabakat metniyle ilgili konuştu.

Çavuşoğlu, mutabakat metnine diğer NATO ülkelerinin de katılımının sağlanacağını ifade ederek, iki ülkeyle imzalanan metnin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmediği halde iki ülkenin de NATO’ya giremeyeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “İsveç ve Finlandiya terörizmle mücadelede Türkiye ile tam işbirliği taahhüt ediyor. Bunlar diyorlar ki, ‘Bir terör saldırısı olmadıkça propoganda serbest’. Ama artık bunu da yapamayacaklar. PKK’nın eleman devşirmesini engelleyecekler. Mutabakat zaptımız için diğer NATO ülkelerinin de buna katılmasını sağlayacağız. Sadece üç ülke ile sınırlı kalmayacak. Bu bir yazılı taahhüttür. Biz bunların yazılı ve imzalı olmasını istedik. Mutabakat zammı bir başlangıçtır. Esas olan bağlayıcılıktır. TBMM’den geçmediği halde bu iki ülke de NATO’ya giremez. Mutabakat zaptı üç ülkenin taahhüdüdür” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE KAZANAMADI’ DEMELERİ YANLIŞ’

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“İki sorunumuz var. Birinci PKK gibi terör örgütlerinin faaliyetleri. İkincisi ise sanayi ürünlerinde uygulanan bize yönelik ambargo. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bu süreçte devreye girdi. Biz kendi taslağımızı gönderdik. En son görüşmede, NATO Zirvesi’nden birkaç gün önce, bu iki ülke bizim taleplerimizi kabul etti. Ancak, bazı konularda görüş ayrılıkları devam etti.

Madrid’de görüşmelerde müzakereler devam etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin kırmızı çizgilerini açıkladı. PKK, NATO’nun da terör listesinde. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı. Ayrıca, Finlandiya ve İsveç NATO üyelikleri konusunda Türkiye’nin milli güvenlik endişelerine saygı duymalılar. Onlar da başbakanları ve cumhurbaşkanları terör örgütlerine herhangi bir destek vermeyeceklerini kabul ettiler.

Bizim bunlara verdiğimiz delilller ışığında PYD/YPG/PKK’nın bağlantılı olduğunu belgeledik. ABD’nin, Fransa’nın bu konuda iki yüzlülükleri var. Bunlar biraz da ABD’ye güvendiler. Ama sonunda masaya oturmak zorunda kaldılar.

Eğer bu ülkeler sözlerini tutmazlarda biz de ona göre adımlar atacağız. Muhalefetin bu konudaki yaklaşımını gerçekten anlamaya çalışıyorum. Bu mutabakattan YAPG/PYD rahatsız, FETÖ rahatsız. Yunanistan rahatsız. İsveç ve Finlandiya muhalefetleri rahatsız. Bizim muhalefetimiz nedne rahatsız olduğunu anlamıyorum. Milletvekillerinin oylarıyla bir kanun kabul edilecek. Bu mücaledeyi biz milletçe veriyoruz. Bu iki ülkenin sözlerini getirmesi için muhalefet hiç baskı yapmadı. HDP ile siyasi ortaklık yapmak isteyen partiler iki yüzlülüklerini gösteriyor. ‘Türkiye kazanamadı’ demeleri yanlış. İade talebi yaptığımız isimler İsveç ile paylaşıldı.”