07.13.2024

Dipçikle Çocuk Döven Polis Hakkında Mahkeme Tutuklama Talebini Reddetti!

Hakkari’de arkadaşlarıyla top oynayan 14 yaşındaki Seyfullah Turan’ı kovalayıp yakaladıktan sonra başına silah dipçiğiyle vurarak ağır yaralayan özel harekat polisi Bahadır Turan’a altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Polis hakkında tutuklama kararı ise çıkmadı.

Hakkari’de 2009 yılında boş bir arazide arkadaşlarıyla top oynayan 14 yaşındaki Seyfullah Turan’ı kovalayıp yakaladıktan sonra başına uzun namlulu silah dipçiğiyle vurarak ağır yaralayan özel harekat polisi Bahadır Turan’a altı yıl üç ay hapis cezası verildi.

Seyfullah Turan’a “nitelikli yaralama” suçundan verilen beş yıl hapis cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Elazığ 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada karar çıktı.

TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Seyfullah Turan’ın avukatı Murat Timur, sanık polisin eyleminin öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında olduğunu belirterek, “Sanık olay sırasında 12 yaşındaki bir çocuğu hedef gözeterek fiili ortaya koymuştur. Sanığın alacağı ceza da gözetilerek sanık hakkında bir önceki celsede tutuklama ile ilgili savunmada bulunmuştuk. Kişinin kaçma şüphesi olması nedeniyle tutuklanmaya dönük yakalama kararının çıkarılması talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, Turan’a “Kasten yaralama” suçundan yedi yıl sekiz ay hapis cezası verdi. Mahkeme, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkisi nedeniyle indirim yaparak altı yıl üç aya indirdi. Mahkeme ayrıca, sanığın bu suçu polislik görevini kötüye kullanmak suretiyle işlemesi nedeniyle cezasının infazından sonra işlemek üzere dört yıl süreyle polislik hak ve yetkilerini kullanmasının yasaklanmasına karar verdi.

Sanık özel harekat polisi Bahadır Turan’ın tutuklanması talebi de reddedildi.