07.14.2024

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile görüştü

Bakan Fidan açıklamada bulundu :

▪️Bir yol haritası imzaladık.

▪️Her seviyede ilişkiler ivme kazanacak.

Güney Kore ile iş birliği

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Bugün imzaladığımız yol haritası ortak irademizin bir nişanesidir. İletişimden ulaşıma, sağlıktan teknolojiye, eğitimden kültüre, spordan tarıma her alanda yapacağımız adımları bütüncül bir şekilde ortaya koyduk.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada ikili ilişkiler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Fidan: “Sayın mevkidaşım ile Kore’de imzalanan ateşkesin yıldönümü kapsamında bugün görüşüyoruz. Kore’de hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum” dedi.

‘HEDEFİMİZ 15 MİLYAR DOLAR’

İki ülke arasındaki stratejik ortaklığa değinen Fidan, ‘Kore’yi değerli bir ortak olarak görüyoruz. Kore, Asya-Pasifikte ikinci büyük ortağımız. 2022’de ticaret hacminde yaklaşık 10 milyar dolara yaklaştık, hedefimiz 15 milyar dolara yaklaşmak.Son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilen mega projelerde Koreli şirketlerin katkısı var bugün ayrıca savunma sanayi enerji ve turizm iş birliğimizi de ele alma fırsatı bulduk. Altay tankı bu konuda önemli bir etken oldu’ değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kore ile ilgili gelişmelerde gündemimizde. Kore Yarım Adası’nda kalıcı barışın tesisini arzu ediyor ve destekliyoruz. Değerli meslektaşıma ziyareti için çok teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullandı.

THY’NIN SEUL SEFERLERİNDE ARTIŞ

Açıklamalarının devamında Fidan, pandemi sonrası Kore’nin Türkiye’ye yönelik bir vize yaptırımı uygulamadığını hatırlatarak ‘THY’nin Seul’e haftada 11 olan sefer sayısını artırmak istediğimizi söyledik. Az sonra Park Jin ile bölgesel sorunları konuşmaya devam edeceğiz.