07.13.2024

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yemen açıklaması: Memnuniyetle karşılıyoruz

Dışişleri, Yemenli tarafların mutabık kalınan ateşkesi teyit etmelerine ilişkin, “BM öncülüğünde ilan edilmiş olan ateşkese ilişkin taahhüdün teyit edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Yemenli tarafların mutabık kalınan ateşkesi teyit etmelerine ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Kararın memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Yemenli taraflar arasında Amman’da gerçekleştirilen Askeri Koordinasyon Komitesi toplantısında, geçtiğimiz Ramazan ayında BM öncülüğünde ilan edilmiş olan ateşkese ilişkin taahhüdün teyit edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

*Bu çerçevede, ülke sathında bazı yolların açılmasını, Yemen’de yaşanmakta olan insani krizin giderilebilmesi yönünde önemli bir adım olarak görüyoruz.

“SÜRECE KATKIDA BULUNMASINI UMUT EDİYORUZ”
*Taraflar arasındaki bu diyaloğun, kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına ve ihtilafın BM Güvenlik Konseyi kararları ve belirlenmiş uluslararası parametreler çerçevesinde, anayasal meşruiyet temelinde çözüme kavuşturulmasını sağlayacak bir siyasi sürece katkıda bulunmasını umut ediyoruz.

*Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Yemenli taraflar arasında diyalog çabalarına desteğimizi ve Yemen halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz.