06.13.2024

Döviz ve altın hesabını TL’ye çeviren tüzel kişilere destek verilecek

Döviz ve altın hesabını TL hesabına çeviren tüzel kişilere destek verileceği açıklandı.

Merkez Bankası, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin döviz ve altın cinsinden mevduat ve katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde, mevduat ve katılma hesabı sahiplerine destek sağlanmasına karar verildiğini duyurdu.

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi iddiasıyla yurt içi yerleşik gerçek kişilerin döviz ve altın mevduat ve katılım fonu hesaplarının Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacağı daha önce açıklanmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan yeni açıklamaya göre, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin döviz ve altın cinsinden mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacak.

BANKALAR VE MERKEZ BANKASI TARAFINDAN BELİRLENEN KURULUŞLAR YARARLANAMAYACAK

Yurt içi yerleşik tüzel kişi için, “Bankalar ve Merkez Bankası’nca belirlenen diğer mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişiler” tanımı yapıldı.

Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 20 Aralık 2021’de mevcut olan, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021’deki dolar, euro ve sterlin cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek.

ALTIN DA TL’YE ÇEVRİLECEK

Altın cinsi varlıklarda ise yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 28 Aralık 2021’de mevcut olan, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021’de mevcut olan altın hesabı ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilecek.

TÜZEL KİŞİLER İÇİN 6 AY VEYA 1 YIL

Banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılabilecek.