07.14.2024

Fidan, Venezuela’da Maduro’yla görüştü

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la Karakas’ta yaptığı görüşmenin ardından paylaştığı mesajda, ‘güçlü bir dostluğu pekiştirdiklerini’ söyledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, başkent Karakas’ta Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek dönemde Venezuela’ya yapacağı ziyaretin ele alındığı belirtildi.

AA’nın diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, Fidan, görüşme sırasında ayrıca Venezuela’nın Filistin’e verdiği kararlı destek için Erdoğan’ın teşekkürlerini iletti. ‘Venezuela’nın geleceğine yalnızca halkının karar verebileceğine dair ilkesel tutumlarını’ dile getiren Fidan, Venezuela’ya yönelik tek taraflı yaptırımları kabul etmediklerini belirtti.

Bakan Fidan, ‘Venezuela hükümetinin uzlaşmazlıkları diyalog ve diplomasi yoluyla çözümleme yönünde attığı adımlardan duyduğu memnuniyeti’ de dile getirdi. Ekonomik, ticari ve turizm işbirliğinin de ele alındığı görüşmede, stratejik sektörlere yapılacak yatırımlarla, Türkiye-Venezuela ikili ticaret hacmini yükseltme kararlılığı teyit edildi. Öte yandan, görüşme sırasında enerji alanındaki ilişkiler de ele alındı.

MADURO: HARİKA BİR TOPLANTI
Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro da iki ülke ilişkilerinin ilerlemeye devam ettiğini belirterek, bu ziyaretin Türkiye-Venezuela arasındaki işbirliğine büyük katkıda bulunacağını söyledi. Maduro, yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin meselesi karşısındaki duruşu bütün dünya için örnek teşkil ediyor. Cesareti ve Filistin halkı için doğruluğu savunması hayranlık verici” ifadelerini kullandı.

‘Filistin halkına karşı işlenen bu cinayetin durdurulması gerektiğini’ vurgulayan Maduro, Filistin halkını savunmak için tüm Müslüman ülkeler ile Karayip ve Latin Amerika ülkelerinin seslerini birleştirip birlikte yükseltmeleri gerektiğini dile getirdi.

Maduro, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da “Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la harika bir görüşme. Kardeş millet Türkiye ile halklarımızın ortak refahı için sıkı çalışma gündemi, somut anlaşmalar ve uygulamada somut başarılarla güçlü bir dostluğu pekiştiriyoruz. Bu yola birlikte devam ediyoruz” diye yazdı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile de görüşmesi ve ardından ortak basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor. Fidan’ın daha sonra temaslarda bulunmak üzere buradan Meksika’ya geçmesi öngörülüyor.