07.14.2024

Fransa lideri Macron’dan G20 ülkelerine eleştiri: İklim değişikliğiyle mücadeleyi ön planda tutmuyorsunuz

Hindistan’da gerçekleşen G20 zirvesinde küresel ölçekte iklim değişikliğiyle mücadeleyi değerlendiren Fransa lideri Macron, G20’deki ülkeleri krizle mücadelede yetersiz kalmakla eleştirdi.

Dünya genelinde her geçen yıl daha ciddi şekilde hissedilen iklim krizine ilişkin konuşan Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, G20 üyesi ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede yetersiz kaldığını belirtti.

Hindistan’ın ev sahipliğinde başkent Yeni Delhi’de düzenlenen 18’inci G20 Liderler Zirvesi marjında açıklamalarda bulunan Macron, G20 ülkelerinin birkaç yıl önce ortaya koyduğu hedeflerde ilerleme sağlandığını ancak bunun yoksullukla mücadeleyle gezegeni koruma arasında tercih yapmak anlamına gelmemesi gerektiğini söyledi.

‘SORUMLULUĞU BİZE ATMAYIN’

Macron, “Her ülkenin bir yol haritası var ve uluslararası toplum bunu desteklemeli” diyerek iklim değişikliğiyle mücadelenin ön planda tutulması gerektiğine işaret etti. G20 üyelerinin iklimle mücadelede tatmin edici derecede adımlar atmadığına dikkati çeken Macron, “Çok kolay bir söylemdir tutturmuş gidiyor. Gelişmekte olan bazı ülkelerin yalnızca en zengin ülkelere sorumluluğu atması kolaya kaçmaktır. Avrupa olarak sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Macron, G20 üyesi ülkelerden bazılarının hala 2045’e kadar petrol üretme ajandalarının olduğu ve “bu durum ortadayken 2030’a kadar sıfır karbon hedefinin tutturulmasından bahsedilmesinin tutarsızlık olduğu” değerlendirmesinde bulundu. Fransız lider ayrıca, 2050’ye kadar petrol üretiminin sonlandırılması gerektiği çağrısı yaptı.