07.13.2024

Furkan Gönüllüleri “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” Eylemlerine Devam Ediyor!

Furkan Gönüllüleri Adana’da “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Furkan Hareketi Gönüllüleri, yurtiçi ve yurtdışında “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” eylemlerini sürdürüyor. Haksız tutukluluğu devam eden 7 Furkan Gönüllüsü için protesto eylemleri gerçekleştiren Adanalı gönüllüler, arkadaşları için gerçekleştirdikleri yürüyüşte adil yargılama talebinde bulundukları pankartları kaldırdı. Polisin GBT kontrolü yaptığı meşru eylem, olay şekilde son buldu.

Yürüyüşe katılan Semra Kuytul Hocahanım, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Ne Olmuştu?

9 Eylül’de Koray Sarısaçlı’yı kaçırdıkları suçlamasıyla Adana Emniyetinde gözaltına alınan Furkan Gönüllüleri yaklaşık 4 gün boyunca insanlık onurunu zedeleyici işkencelere maruz bırakılarak suçu kabule zorlanmıştı.

12 Eylül’de çıkarıldıkları mahkemenin ardından serbest bırakılan 4 Furkan Gönüllüsü, savcının üst mahkemeye yaptığı itiraz sonrasında 1 gün sonra hiçbir delil olmadan tekrar tutuklanmıştı.

18 Eylül’de ortaya çıkan ve kendisini kaçıranların Furkan Gönüllüleri olmadığını, gönüllülerle aile dostu olduğunu belirten Koray Sarısaçlı, iki ay sonra emniyetin baskısıyla ifade değiştirerek gönüllüler hakkında “Silahlı gasp” suçlamasında bulundu.

27 Aralık akşam saatlerinde gözaltına alınan 2 gönüllü hakkında tutuklu yargılama kararı verildi. Son olarak 17 yıl yanında çalıştığı Sarısaçlı tarafından milyonlarca lira dolandırıldığı öğrenilen Ufuk Bülez adlı gönüllü de 4 Ocak günü “Kişiyi hürriyetinden alıkoymaya iştirak” suçlamasıyla tutuklandı. Toplamda 7 gönüllünün haksız yargılaması devam ediyor.