06.13.2024

Furkan Gönüllüleri, Ankara’nın Çeşitli Noktasında “Özgürlük Pankartı” Açtı!

Ankaralı Furkan Gönüllüleri, tutuklu yargılanan 7 arkadaşı için “Özgürlük Pankartı” açarak farkındalık eylemi gerçekleştirdi!

Furkan Hareketi Gönüllüleri, haksız tutukluluğu devam eden 7 Furkan Gönüllüsü arkadaşı için farkındalık eylemlerine devam ediyor. Birçok şehirde düzenlenen eylemelerden bir yenisi de Ankara’da yapıldı. 

Ankaralı Gönüllüler, açtıkları “Özgürlük Pankartı” ile hukuksuzca devam eden tutuklu yargılamalara dikkat çekerek adalet talebini sürdürdü.

Ne Olmuştu?

9 Eylül’de Koray Sarısaçlı’yı kaçırdıkları suçlamasıyla Adana Emniyetinde gözaltına alınan Furkan Gönüllüleri yaklaşık 4 gün boyunca insanlık onurunu zedeleyici işkencelere maruz bırakılarak suçu kabule zorlanmıştı. 

12 Eylül’de çıkarıldıkları mahkemenin ardından serbest bırakılan 4 Furkan Gönüllüsü, savcının üst mahkemeye yaptığı itiraz sonrasında 1 gün sonra hiçbir delil olmadan tekrar tutuklanmıştı. 

18 Eylül’de ortaya çıkan ve kendisini kaçıranların Furkan Gönüllüleri olmadığını, gönüllülerle aile dostu olduğunu belirten Koray Sarısaçlı, iki ay sonra emniyetin baskısıyla ifade değiştirerek gönüllüler hakkında “Silahlı gasp” suçlamasında bulundu.

27 Aralık akşam  saatlerinde gözaltına alınan 2 gönüllü hakkında tutuklu yargılama kararı verildi. Son olarak 17 yıl  yanında çalıştığı Sarısaçlı tarafından milyonlarca lira dolandırıldığı öğrenilen Ufuk Bülez adlı gönüllü de 4 Ocak günü “Kişiyi hürriyetinden alıkoymaya iştirak” suçlamasıyla tutuklandı. Toplamda 7 gönüllünün haksız yargılaması devam ediyor.