07.22.2024

Gülistan Doku Davası’nda yeni gelişme

Dersim’de 5 Ocak 2020’den beri haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun telefon sinyalinin en son tespit edildiği bölgeye ait net olmayan 3 buçuk saatlik görüntü Kriminal Büro’ya gönderildi.

Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun telefon sinyalinin en son alındığı viyadüğün görüntüleri netleştirme için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasına ilişkin soruşturmayı sürüyor. Kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra eski erkek arkadaşıyla görüşen Doku, daha sonra minibüse bindi ve bir daha haber alınamadı. Diyarbakır’da yaşayan ailesinin, Gülistan’ın kaybolduğu gün Dersim’e gelip, ihbarda başlatılan araştırma sonucunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarı Saltuk viyadüğünde sinyal verdiği tespit edildi. Ayrıca viyadük üzerinden geçen aracın kamerasına da Gülistan Doku’nun olduğu iddia edilen görüntü yansıdı.

Gülistan Doku’nun son görüldüğü bölgede yapılan aramalarda Gülistan’a ait ize rastlanılmadığı gerekçesiyle çalışmalar sonlandırıldı.

YENİ BİLGİLER SORUŞTURMANIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRECEK

Gülistan Doku’nun telefon sinyalinin en son alındığı Sarı Saltuk viyadüğünü gören, Munzur Üniversitesi’ne ait 2 güvenlik kamerası belirlendi. Yola yakın olan güvenlik kamerasının bozuk olduğu belirtilerek, soruşturma dosyasına da tutanak olarak girildi. Viyadüğü uzaktan gören ama çekimi net olmayan kameraya ait sinyalin alındığı saatlere ait 3,5 saatlik görüntü, Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi. Buradan gelecek yeni bilgilere göre soruşturmanın yönünün değişebileceği belirtildi.

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen de görüntülerin iyileştirilmesi halinde Gülistan’ın akıbetinin anlaşılacağını belirterek, “Sarı Saltuk viyadüğünü yakından gören üniversitenin bir güvenlik kamerası var fakat bu güvenlik kamerası Gülistan Doku’nun kaybolduğu gün çalışmıyor şeklinde bize bilgi verildi. O köprüyü gören iki kamera var; biri yakınında ve o bozuk, deniliyor. Uzak olanın da görüntü kalitesi çok düşük. Daha önce emniyet ve jandarmaya gitti bu görüntüler, onlar görüntüleri iyileştiremedi. 2,5 yıldır kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun soruşturmasında bir gelişme oldu. Gülistan’ın en son görüldüğü köprünün görüntülerinin 8 dakikalık bir bölümü, Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilmişti. Şimdi bu görüntülerin 3,5 saatlik kısmı, Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi. Bu görüntüler iyileştirilirse eğer Gülistan’ın oradan ayrılıp ayrılmadığı ve akıbeti anlaşılacaktır” dedi.