07.22.2024

Hamas’ dan “Gazze’de nükleer silah kullanabilirsin” mesajını veren ABD’li Senatör’e tepki!

Hamas, işgal rejimine “Gazze’de nükleer silah kullanabilirsin” mesajını veren ABD’li Senatör Lindsey Graham’a tepki gösterdi.

Hamas, Graham’ın verdiği bir röportajda, siyonist israilin Gazze’ye yönelik vahşi saldırılarını emperyalist ABD’nin Japonya’daki Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine düzenlediği nükleer saldırılara benzeterek, işgalcilerin de savaşı kazanmak için nükleer silah kullanma hakkı olduğu imasında bulunması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “bu şaşırtıcı ifadelerin, Graham’ın ulaştığı ahlaki çöküntünün derinliğini ve sahip olduğu soykırım ve sömürgecilik zihniyetini gösterdiği” vurgulandı.

Aynı zamanda “ahlaksız işgal ordusunun savunmasız sivillere karşı gerçekleştirdiği soykırım suçuyla tam anlamıyla benzeşen ABD’deki siyasi seçkinlerin bazı kesimlerinin de bu zihniyete sahip olduğu” kaydedildi.

“Yükümlü olunan sadakatin sunulması” bağlamında gelen bu tür ifadelerin ve tutumların kınandığı vurgulanan açıklamada, bu tür eylemlerin, faillerini de “soykırım savaşının ortağı” haline getirdiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca kendisini “dünyanın özgürleri” olarak adlandıranlara “bu tutumların kınanması ve Filistin halkına yönelik saldırı, soykırım ve açlık savaşını durdurmak için ”İsrail’e baskı yapılması” çağrısında bulunuldu.