07.12.2024

HAMAS’tan 3 Avrupa ülkesinin resmen Filistin’i tanımasına ilişkin açıklama

HAMAS: “Art arda gelen tanımalar, Filistin’in yiğit direnişinin bir sonucudur”

HAMAS, Filistin’in Norveç, İrlanda ve İspanya tarafından tanınmasını memnuniyetle karşıladı.

İrlanda, Norveç ve İspanya, liderleri tarafından yapılan eş zamanlı basın açıklamalarında Filistin devletini tanıdıkları duyuruldu. 3 Avrupa ülkesinin, 28 Mayıs’ta Filistin devletini tanımalarının resmiyet kazanacağını açıklamasının ardından HAMAS hareketinden de bir açıklama geldi. HAMAS hareketi, Filistin Devleti’nin bugün Norveç, İrlanda ve İspanya tarafından tanınmasını memnuniyetle karşıladı ve bunu başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma yolunda önemli bir adım olarak nitelendirdi.

HAMAS Hareketi yaptığı açıklamada, tanınma kararının Filistin toprakları üzerindeki haklarını tesis etme yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, dünya ülkelerine Filistinlilerin meşru haklarını tanıma ve topraklarındaki Siyonist İsrail “işgalini” sona erdirme çağrısında bulundu. Hareketin siyasi büro üyesi Basem Naim bugün AFP’ye yaptığı açıklamada, Filistin halkının “yiğit direnişinin” 3 Avrupa ülkesini Filistin devletini tanımaya sevk ettiğini ifade etti.

Naim şunları söyledi: Ardı ardına gelen bu tanımaların, bu yiğit direnişin ve Filistin halkının efsanevi kararlılığının doğrudan bir sonucu olduğunu vurgulamak isterim. Naim, bu tanımaların “Filistin davasına yönelik uluslararası tutumda bir dönüm noktasını” temsil ettiğini ifade etti.