04.13.2024

Hatice Cengiz’den Prens Salman tepkisi! “Katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor”

Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Cengiz, Prens Selman’ın Türkiye ziyareti için, “Aldığı siyasi meşruiyet katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor” dedi.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyaretiyle birlikte, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi de yeniden gündeme geldi.

Twitter hesabından açıklama yapan Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, “Veliahtın ülkemizi ziyareti ile ilgili olarak; kendisinin ülkemize gelmesi onun bir cinayetin sorumlusu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Her gün bir ülkeye yaptığı ziyaretle aldığı siyasi meşruiyet onun katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor” diyerek ziyarete tepki gösterdi.

“SADECE BENİM MÜCADELEM DEĞİL”
“Beni ülke başkanlarına dair açıklama yapmak zorunda bırakarak, adalet mücadelesinde yalnız bırakan başta dünya sistemi olmak üzere çarpık adalet sistemi üzerinde herkesi düşünmeye davet ediyorum” diyen Cengiz, “Cemal artık benim hikayem değil, bu adalet mücadelesi sadece benim mücadelem değil. Her özgür ve düşünen insanın mücadelesi. O haksızca öldürülmüş biri, mezarı bile olmayan birisi. Hangi diplomatik ilişki olursa olsun bu haksızlığı ve adaletsizliği meşrulaştıramaz” ifadelerini kullandı.

Adalet aramaya devam edeceğini belirten Hatice Cengiz, şöyle devam etti:

“En temel insani değerlerimizi hiçe sayan ülke liderleri karşısında, ‘sistem’e rağmen, sahip olduğumuz ahlaki ve insani değerlerin arkasında durmak, bunların savunuculuğunu yapmak, unutanlara hatırlatmak mücadelesi içindeyiz. Tüm çabaların hepsi sonuçsuz kalana kadar adalet aramaya devam etmek zorundayız. En nihayetinde ilahi adalete de inanan biri olarak hiçbir şeyin sonuçsuz kalmayacağına inanıyorum.”