06.16.2024

İktidar seçim öncesi genel af mı çıkaracak?

Kulislerde seçime giderken Emeklilikte Yaşa Takılanların taleplerinin karşılanması, kamu bankalarına olan borçların faizlerinin silinmesi, öğrencilerin ödemekte zorlandığı Kredi Yurtlar Kurumu kredi faizlerinin kaldırılması, akaryakıtta verginin indirilmesinin yanı sıra genel affın gündeme gelebileceği iddia edildi.

İktidarın ardı ardına af paketler açıklamasının devam edeceği ve son olarak Cumhuriyetin 100. yılında bir genel affın gündeme geleceği iddia edildi.

Gazeteduvar’da yer alan kulis habere göre, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümü dolasıyla genel affın gündeme gelebileceği kaydedildi.

Kulis haberde şu ifadelere yer verildi: “Asgari ücrette yıl bitmeden artış hazırlığı, temmuzda memur ve emeklilere enflasyon üzeri fark ödemesi, 3600 ek gösterge, öğrenci affı, kaçak ve bakaya olanlara bedelli askerlik olanağı erken seçim tartışmalarını alevlendirdi. Meclis’e sunulan ek bütçe de yine ‘seçimin ayak sesleri’ olarak yorumlandı. Ancak iktidar cephesi “seçimler zamanında yapılacak” tutumunda bir değişiklik olmayacağını söylüyor. Kulislerde “ekonomik rahatlama sağlanmadan seçime gidilemez” denilirken erken seçim işareti olarak görülen adımların daha da fazlasının atılabileceği, “Daha bunlar ne ki” sözleriyle ifade ediliyor. Kulislerde seçime giderken Emeklilikte Yaşa Takılanların taleplerinin karşılanması, kamu bankalarına olan borçların faizlerinin silinmesi, öğrencilerin ödemekte zorlandığı Kredi Yurtlar Kurumu kredi faizlerinin kaldırılması, akaryakıtta verginin indirilmesi gibi ekonomik adımlardan bahsedilirken çok tartışılabilecek bir başka iddiayı dile getirenler de var, o da genel af! Kulislerde “Cumhuriyetin 100. yılında bir genel af neden olmasın?” deniliyor.