06.16.2024

Irak’ta başbakanlık için 3 aday yarışacak

Irak hükümetinin yeni dönem hükümet kurma tartışmalarına ilişkin konuşan Yasa Devleti Koalisyonu Üyesi Türki Cedan Etebi, başbakanlık için üç adayın yarışacağını açıkladı.

Irak’taki erken seçimlerin üzerinden 9 aydan fazla zaman geçmesine rağmen şimdiye kadar yeni Irak Hükümeti’nin kurulması konusunda siyasi partiler anlaşmaya varamadı.

Yasa Devleti Koalisyonu Üyesi Türki Cedan Etebi Irak medyasına yaptığı açıklamada, parlamentodaki en büyük grup oldukları için Koordinasyon Çerçevesi’nin tüm siyasi güçlerle başbakanlık için bir aday belirlemeye çalıştığını söyledi. Türki Cedan Etebi, başbakanlık için rekabetin Nuri Maliki, Haydar İbadi ve Mihemed Şia El Sudani arasında yaşanacağını belirtti.

Türki Cedan Etebi, İran’ın Mihemed Şia El Sudani’nin Irak’ın yeni başbakanı olarak adaylığını kabul ettiğini belirterek, “Eğer Sudani başbakan olursa hükümet başkanlığı üçüncü kez Dava Partisi’nin olacak“ diye konuştu.

“SİYASİ ÇATIŞMALARA SON VERİLMELİ”

Türki Cedan Etebi, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Koordinasyon Çerçevesi, Irak’ın yeni hükümetinin kurulması ve siyasi çatışmalara bir an önce son verilmesi için tüm siyasi partilerle harekete geçti. Hükümet kurma sorununun yüzde 70’i siyasi partilerle çözülmüştür. Temmuz ayı sonu, ittifak ve siyasi taraflar arasındaki bazı anlaşmaların duyurulması için çok önemli bir süreç olacak.”