06.23.2024

İran: İsrail kaynaklı nükleer tehdit, bölgeyi nükleer silah tutumunu gözden geçirmeye zorlayacak

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Sekreteri ve eski Başmüzakereci Abbas Arakçi, İsrail’den kaynaklanan nükleer tehdidin, bölge ülkelerini nükleer silah tutumlarını gözden geçirmeye zorlayacağını söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Genel Sekreteri Arakçi, dün Katar’da “Mescid-i Aksa Tufanı Sonrası Ortadoğu’da Dönüşümler” başlığıyla düzenlenen Al Jazeera Forumu’nda konuştu. Konuşmasında İran’ın, Filistin-İsrail arasında “iki devletli” çözüme karşı olduğunu belirten Arakçi, “İran’ın çözümü, Filistin’deki Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar arasında referandum yapılması yoluyla oluşturulacak tek bir ülkeye dayanıyor.” dedi.

Bölgede İsrail’den kaynaklanan nükleer silah sorunu olduğuna ve bazı İsrailli yetkililerin nükleer silah kullanma tehditlerine dikkati çeken Arakçi, “İsrail, nükleer silahlara sahip olduğunu ne yalanladı ne de onayladı. Bu konuda stratejik belirsizlik seçeneğini tercih etti ancak Gazze’de 8 aylık direnişin ardından İsrail’in artık bu stratejik belirsizlik çerçevesinden çıktığı görülüyor.” diye konuştu. Arakçi, Tel Aviv yönetiminin bu kitle imha silahlarını kullanabilme konusunda beyanlarda bulunduğunu ve mevcut İsrail yönetiminin bu potansiyele sahip olduğunu belirterek, “İsrail’in nükleer tehdidi, bölgedeki güvenlik denklemini değiştirecek ve diğerlerini nükleer konumlarını gözden geçirmeye zorlayacak.” ifadelerini kullandı.