06.21.2024

İşgalci İsrail, İran’ın ‘karşılık vereceği’ beklentisiyle 28 diplomatik temsilciliğini kapattı

Washington ve Tahran dün Suriye’nin başkenti Şam’daki İran konsolosluğu yerleşkesine düzenlenen hava saldırısında ölen yedi Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) mensubunun cenaze törenine eşlik eden uyarılarda bulundu.

Cenaze töreni her yıl ramazan ayının son cuma günü düzenlenen Dünya Kudüs Günü’ne denk geldi. Ölenlerin tabutları İran bayrağına sarılarak iki kamyona konulurken, göstericiler ölenlerin fotoğraflarını ve ‘İsrail’e ölüm’, ‘ABD’ye ölüm’ gibi sloganların yazılı olduğu pankartları taşıdı.

Pazartesi günü Şam’daki İran konsolosluğuna düzenlenen bombalı saldırıda bina yerle bir olmuş, başta DMO’nun Suriye ve Irak’taki güçlerinin komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi olmak üzere 16 kişi hayatını kaybetmişti.

DMO komutanı Hüseyin Selami misilleme sözü vererek “Bize karşı herhangi bir saldırgan eylemin cevapsız kalmayacağı konusunda sizi uyarıyoruz” dedi. Bu arada DMO liderlerinden Muhsin Rızai de “Karar verildi ve kesinlikle uygulanacaktır” ifadesini kullandı.

Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani ise “İsrail, yok edilmesi gereken kanserli bir kitledir” ifadesini kullandı. Cenaze töreninde Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale’nin yanında duran Irak Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi) Genelkurmay Başkanı Abdulaziz el-Muhammedavi de “Liderin (Hamaney) kararını bekliyoruz” dedi.

İran Cumhurbaşkanı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, ülkesinin Joe Biden yönetimine yazılı bir mesaj göndererek ‘Netanyahu’nun tuzağına düşmemesi’ uyarısında bulunduğunu ve mesajın içeriğinde “Uzak durun ki zarar görmeyin” ifadesinin yer aldığını söyledi. Cemşidi ayrıca, Washington’un ‘Amerikan hedeflerinin vurulmamasını’ istediğini kaydetti.

Öte yandan İsrail, İran’ın olası tepkisine karşı dünya genelindeki 28 diplomatik temsilciliğini geçici olarak kapatma ve kuzey şehirlerine balistik füze fırlatılmasını içeren askeri savaş tatbikatları gibi önlemler almaya devam etti.