06.13.2024

İspanya, yabancı yetenekleri cezbetmek için yasalarını değiştiriyor

İspanyol hükümeti, AB üyesi olmayan üniversite öğrencilerinin artık oturma izinlerini yıllık olarak yenilemelerini gerektirmeyecek ve mezun olduktan sonra bir veya iki yıl İspanya’da kalmalarına izin verecek yeni bir yasa hazırlıyor

Kaliteli beyinleri çekmek isteyen İspanya, örneğin Fransa, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelere göre bu konuda geride kalmış durumda.

Dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesinden mezun olanları ülkeye çekmek için harekete geçen Birleşik Krallık, mayıs ayı sonunda Yüksek Potansiyelli Birey vizesi uygulamasını yürürlüğe koymuştu.

Diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine oranla İspanya’da, üniversitelere kayıt ve ülkede yaşamak için gerekli olan prosedürleri yerine getirme süreci daha meşakkatli. Bu da yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrencileri olumsuz etkiliyor.

Mevcut durum nedeniyle İspanya’da yüksek öğrenim kurumlarının yaklaşık 10 yıl içinde genç öğrencilerin yüzde 20’sini kaybedebileceği öngörülüyor.

İspanyol basınına konuşan üniversitelerden sorumlu bakanı Joan Subirats şunları söyledi:

“Yeni Üniversite Sistemi Yasası (LOSU) için planlar arasında, İspanya’da okumak için oturma izninin şu anda olduğu gibi artık her yıl talep edilmemesi ve bunun yerine eğitim süresi boyunca uzatılması yer alıyor. Ayrıca, yetiştirdiğimiz bu yetenekleri elde tutmanın yollarını da bulmalıyız, böylece ikamet statülerini koruyabilirler ve iki yıl boyunca iş arayabilirler”.

Üçüncü ülke mezunları şu anda İspanya’daki ikametlerinin uzatılması için başvurabilirler. Tasarı onaylanırsa, yeni mevzuat sayesinde talep etmeden otomatik olarak ikametleri uzatılacak.

El Pais gazetesine göre, öğrenimin tamamlanmasından sonra verilecek oturma izninin 1 yıl mı yoksa 2 mi olması yönünde tartışma devam ediyor.

Avrupa Politika Araştırmaları Merkezi’nin (CEPS) verilerine göre İspanya ve İtalya, AB’de en yüksek beyin göçü oranlarına sahip Avrupa ülkeleri.

Ancak verilere göre son on yılda İspanya’da eğitim gören yaklaşık 90 bin yüksek nitelikli mezun, yurt dışında daha iyi kariyer olanakları bulmak için ülkeyi terk etti.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, 2021’de İspanyol üniversitelerine kayıtlı toplam öğrenci sayısının sadece yüzde 9,4’ünü yabancılar oluşturuyor.

İspanya’daki üniversitelere giden öğrencilerin çoğu Güney Amerika’dan geliyor, onu Asya ve Afrika izliyor.

Subirats, “Dünyada halihazırda İspanyolca konuşan 600 milyon insan var ve tahminler 2050’de Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok İspanyolca konuşan ülke olacağı yönünde” olacağı öngörüsünde bulundu.

İspanya’da 50 devlet ve 32 özel toplam 82 üniversite bulunmakta.