07.12.2024

İsrail ‘Refah katliamında’ ABD mühimmatı kullandı

Katliam yaşanan alanda aralarında GBU-39 bombasının da olduğu ABD yapımı mühimmatların kalıntıları bulunuyor

CNN’in olay yerinden çektiği videolar ve silah uzmanlarının incelemeleri, İsrail’in pazar günü Refah’ta yerlerinden edilmiş insanların kaldığı bir kampa düzenlediği saldırıda ABD yapımı mühimmat kullanıldığını ortaya koyuyor.

Gazze Şeridi’ndeki Sağlık Bakanlığı ve Filistinli sağlık görevlilerine göre katliamda en az 45 Filistinli hayatını kaybederken, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 200’den fazla kişi de yaralandı.

Şarku’l Avsat’ın CNN’den aktardığı hbaere göre elde edilen görüntülerde, Kuveyt Barış Kampı 1 olarak bilinen kampın büyük bir bölümünde onlarca erkek, kadın ve çocuğun saldırıdan korunmaya çalışırken alevler içinde kaldığı görülüyor.

Görüntülerde ayrıca kurtarma ekiplerinin, aralarında çocukların da bulunduğu yanmış cesetleri enkazdan çıkardığı görülüyor.

Dört patlayıcı silah uzmanına göre, sosyal medyada paylaşılan ve CNN tarafından katliam yeri olduğu doğrulanan videoda, kampın girişindeki bir tabela ve yerdeki fayanslar gibi detaylar eşleştirildiğinde, ABD yapımı küçük çaplı bir GBU-39 bombasının kuyruğu görülüyor.

Silah uzmanı Chris Cobb Smith, Boeing tarafından üretilen GBU-39’un ‘stratejik açıdan önemli hedeflere saldırmak üzere tasarlanmış’ yüksek hassasiyetli bir bomba olduğunu ve düşük yan hasara neden olabileceğini ifade etti. Ancak aynı zamanda eski bir İngiliz ordusu topçu subayı olan Smith, “Bu boyutta bile olsa herhangi bir mühimmatın nüfusun yoğun olduğu bir bölgede kullanılması kesinlikle önemli riskler yaratacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ordusunun Patlayıcı Mühimmat İmha ekibinin eski bir kıdemli üyesi olan Trevor Ball, videoda görülen parçanın GBU-39’a ait olduğunu doğrulayarak, bu bombanın benzersiz olduğunu ve kuyruğunu gördüğünde bunun Amerikan yapımı bir GBU-39 olduğunu hemen anladığını belirtti.

Diğer iki patlayıcı silah uzmanı da (İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde kıdemli kriz ve çatışma araştırmacısı olan Richard Ware ve eski bir İngiliz ordusu topçu subayı olan Chris Lincoln Jones) bomba konusunda Smith ve Ball ile aynı fikirdeydi.

Uzmanlar ayrıca, bomba kalıntıları üzerindeki seri numaralarının Kaliforniya merkezli bir GBU-39 parçaları üreticisinin seri numaralarıyla eşleştiğini doğruladı.

Söz konusu gelişme, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ayın başlarında CNN’e verdiği mülakatta, Refah’a yönelik büyük bir saldırıda ABD silahlarının kullanılmasına izin vermeyeceğini söylemesine rağmen yaşandı.

ABD Başkanı o dönemde, İsrail devletinin, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine geniş çaplı bir kara saldırısı başlatması halinde, ABD’nin müttefiki İsrail’e bazı silah türlerini, özellikle de bazı bomba ve top mermilerini vermeyi durduracağını ifade etmişti.

İsrail’in operasyona başlamadan önce yaklaşık 1,3 milyon Filistinlinin barındığı Refah’a yönelik saldırısı uluslararası alanda hızla kınamalara yol açtı. Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları, yardım grupları ve birçok hükümet, İsrail’e saldırıyı derhal durdurması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi dün yaptığı açıklamada, ‘trajik olmaktan da öte’ olarak nitelendirdiği ölümcül İsrail hava saldırısına ilişkin soruşturmayı yakından takip ettiğini, ancak bunun ‘kırmızı çizgileri aşan büyük bir kara operasyonu olmadığını’ kaydetti.