07.12.2024

İsrailli sağlık çalışanları, Filistinlilere uygulanan “rutin işkenceyi” anlattı

İsrailli sağlık çalışanları, Gazze’de gözaltına alınıp tedaviye gönderilen Filistinlilere hastanede işkence edildiğini anlattı.

Kimliklerinin paylaşılmasını istemeyen sağlık çalışanları, Birleşik Krallık’ın kamu yayıncısı BBC’ye, tedaviye gönderilen Filistinlilerin hastane yataklarına kelepçelendiğini, gözlerinin bağlandığını ve çıplak bırakıldığını söyledi. 

İddiaların odağındaki sağlık kuruluşu, İsrail’in güneyindeki Sde Teiman askeri sahra hastanesi.

Haberde, sahra hastanesinin 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından kurulduğu belirtildi. Hastanede özellikle Gazzeli tutukluların tedavilerinin yapıldığı ifade edildi. 

İsrail ordusunun yakaladığı kişileri bu hastanede sorguya çektiği, Hamas’la bağlantısı tespit edilenlerin gözaltı merkezlerine gönderildiği, diğerlerininse serbest bırakıldığı bildirildi.

Burada çalışanlar, bazı Filistinli hastalara tuvalete gitmelere izin verilmediğini, bunun yerine onlara bez giydirildiğini söyledi. Ayrıca Gazzelilerin hastane yataklarına kelepçelendiği de belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, kelepçeleme uygulamasının “sadece güvenlik riski taşıyan durumlarda gerçekleştirildiği” savunuldu. 

Ordunun açıklamasında, zorla bez giydirme iddialarına ilişkinse “Bu sadece, tedavisi nedeniyle hareketi kısıtlanan tutuklulara uygulanıyor” dendi. 

Hastane doktorlarından biri, uzun süre yatağa kelepçelenmenin “ciddi ağrılara ve acıya” sebep olacağını belirterek uygulamaları “işkence” diye niteledi. 

Sahra hastanesindeki doktorlardan biri, geçen ay İsrail yönetimine gönderdiği mektupta, yatağa bağlı kalmaktan ötürü oluşan yaralar nedeniyle bazı hastaların bacaklarının ampute edildiğini ve bunun artık “rutin bir işleme döndüğünü” söylemişti.

Hastanenin anestezi uzmanlarından Yoel Donchin, şunları söyledi: 

Orada çalışmak hiç hoş değil. Yatakta kelepçeli birini tedavi etmenin etik kurallara aykırı olduğunu biliyorum. Ama alternatifi nedir? Ölmelerine izin vermek daha mı iyi? Hiç sanmıyorum.

Başka bir doktor, 7 Ekim saldırılarından kısa süre sonra hastaneye getirilen bazı Gazzelilere neredeyse hiç ağrı kesici verilmeden tedavi uygulandığını belirtti. 

İsrail ordusu tarafından Han Yunus’ta yakalanıp sahra hastanesine gönderildiğini söyleyen Filistinli taksi şoförü Sufiyan Ebu Salih, askerlerin yolculuk sırasında sürekli yaralı bacağına vurduğunu savundu.

Sde Teiman’da iki kez ameliyata girdiğini fakat bunların sonuç vermediğini belirten 43 yaşındaki Salih, daha sonra İsrail’deki bir devlet hastanesine gönderildiğini ve burada sol bacağının ampute edildiğini belirtti