06.13.2024

İstanbul, Ankara, Kocaeli, Konya, Erzurum, Bingöl, Urfa ve Adana Kozan’da “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” Eylemleri!

Furkan Gönüllüleri İstanbul, Ankara, Kocaeli, Konya, Erzurum, Bingöl, Urfa ve Adana Kozan’da “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” eylemleri gerçekleştirdi.

Furkan Hareketi Gönüllüleri; İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bingöl Konya, Erzurum, Urfa ve Adana Kozan’da “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” eylemleri gerçekleştirdi. Bugün (9 Ocak) Mardin, Bursa ve Siirt’te emniyet ekiplerinin, gönüllülerin anayasal haklarına kanunsuzca müdahale edip gözaltı işlemi uygulaması sonrası İatanbul, Ankara, Kocaeli, Konya, Erzurum, Bingöl, Urfa ve Adana Kozan’da yapılan eylemler problemsiz tamamlandı. Özgürlük talebiyle ellerindeki dövizlerle yürüyen gönüllüler, yaptıkları basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Ne Olmuştu?

9 Eylül’de Koray Sarısaçlı’yı kaçırdıkları suçlamasıyla Adana Emniyetinde gözaltına alınan Furkan Gönüllüleri yaklaşık 4 gün boyunca insanlık onurunu zedeleyici işkencelere maruz bırakılarak suçu kabule zorlanmıştı. 

12 Eylül’de çıkarıldıkları mahkemenin ardından serbest bırakılan 4 Furkan Gönüllüsü, savcının üst mahkemeye yaptığı itiraz sonrasında 1 gün sonra hiçbir delil olmadan tekrar tutuklanmıştı. 

18 Eylül’de ortaya çıkan ve kendisini kaçıranların Furkan Gönüllüleri olmadığını, gönüllülerle aile dostu olduğunu belirten Koray Sarısaçlı, iki ay sonra emniyetin baskısıyla ifade değiştirerek gönüllüler hakkında “Silahlı gasp” suçlamasında bulundu.

27 Aralık akşam  saatlerinde gözaltına alınan 2 gönüllü hakkında tutuklu yargılama kararı verildi. Son olarak 17 yıl  yanında çalıştığı Sarısaçlı tarafından milyonlarca lira dolandırıldığı öğrenilen Ufuk Bülez adlı gönüllü de 4 Ocak günü “Kişiyi hürriyetinden alıkoymaya iştirak” suçlamasıyla tutuklandı. Toplamda 7 gönüllünün haksız yargılaması devam ediyor.