07.13.2024

Kabine toplantısında gündem asgari ücret olacak

Kabine, yarın Saray’da toplanacak.

Ekonomideki gelişmeler ve olası asgari ücret zammı, bayram tatili ve NATO zirvesi konularının Kabine toplantısında ele alınması bekleniyor.

Kabine toplantısı, yarın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Saray’da yapılacak. Ekonominin ana gündem olacağı toplantıda, asgari ücrette ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunun karara bağlanması beklenirken, işçi temsilciler ve patronlarla görüşmelerini sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in de konuya ilişkin sunum yapması bekleniyor. 

Zam kararının alınması halinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde oran netlik kazanacak. Enflasyon oranında fark alacak memur ve emeklilere, fazladan zam yapılıp yapılmamasının da toplantı gündeminde yer alması bekleniyor.

BAYRAM TATİLİ VE ENFLASYON DA GÜNDEMDE OLACAK

Kabine’de, Kurban Bayramı tatilinin süresi de ele alınacak. Bayram, 9 Temmuz Cumartesi günü başlayıp, 12 Temmuz Salı günü sona eriyor. Aynı hafta cuma günü 15 Temmuz dolayısıyla da resmi tatil. Bu nedenle “Bayram tatili 9 güne çıkar mı?” sorusu gündemde.

Kabine toplantısında “enflasyonla mücadele” ve fahiş fiyat artışları da masada olacak. Son ekonomik veriler ışığında atılacak yeni adımlara karar verilecek.

NATO ZİRVESİ ÖNCESİ SON HAZIRLIKLAR

İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak olan ve Erdoğan’ın kalabalık bir ekiple katılacağı NATO zirvesi öncesinde yapılan hazırlıklar da son kez masada olacak.