06.16.2024

‘Kaşıkçı’ davası, Suudi Arabistan’ın talebi ile düşürülmüş!

Suudi Arabistan’ın ‘Kaşıkçı’ talebi ortaya çıktı: Durdurmak yetmez davayı derhal düşürün

Türk makamlarının “yargılamayı durdurma” kararı verdiği Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davanın, Suudi Arabistan’ın, “çok acele” notuyla, yazılı olarak ilettiği resmi talebi sebebiyle kapandığı ortaya çıktı. Davanın düşürülmesi kararı kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesiyle ilgili davanın düşürülmesi talebinin Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı’nca yapıldığı ortaya çıktı. Suudi Arabistan daha önce davanın kendilerine devredilmesi talebinde bulunmuş, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi de devirle birlikte “yargılamayı durdurma” kararı almıştı. Suudi Arabistan adli makamları, yaşanan gelişmenin ardından davanın düşürülmesi amacıyla da girişimde bulundu ve Suudi Arabistan’ın 31 Mayıs 2022 tarihli talebinin Ankara’ya ulaşmasıyla dosyayla ilgili yeni süreç başlatıldı.

SUUDİ BAŞSAVCININ İMZASIYLA YAZI GÖNDERİLDİ

Son olarak T24’ün ulaştığı belge ve bilgilere göre; Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesi olayına ait yargılamanın kapatılması anlamına gelen “davanın düşürülmesi” işleminde talebin Suudi Arabistan tarafından yapıldığı ortaya çıktı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülen dava dosyasına giren yazışmalara göre, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almucib imzasıyla 31 Mayıs 2022 tarihli Ankara’ya özel yazı gönderildi.

Yazıda, Türkiye’nin 7 Nisan 2022 günlü davanın devredilmesi kararı sonrasında yapılan işlemlerin yerel makamlarca incelendiği ifade edildi. Sürecin hukuki esasının “Uluslararası Nezaket İlkesi” olarak belirtildiği yazıda, dosyanın devredilmesi sonrasında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bilgi talebine yanıt verildiği aktarıldı.

TÜRKİYE, SUUDİ ARABİSTAN’DAN YANIT BEKLİYORDU

Bilindiği gibi, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesi kararını alırken, “yargılamanın durdurulması ve Suudi Arabistan’dan yanıt beklenmesi” kararını vermişti. İstanbul mahkemesinin bu kararıyla Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı’ndan gelecek yanıta göre
gerekirse yargılamanın devam etmesi süreci yaşanacaktı.

Böylelikle Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı, dosyanın düşürülmesini talep ettiği yeni yazısıyla aynı zamanda İstanbul’daki mahkemenin beklediği yanıtı da göndermiş oldu. Dosya, Türkiye’de tamamen kapatılmış oldu.

Yazıda, “Taleplere Yönelik Yanıt” başlıklı bölümde Türkiye’deki davanın düşürülmesi isteği yer aldı.

‘KARDEŞ TÜRK ADLİ MAKAMLARINDAN DAVANIN DÜŞÜRÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

Başsavcı Almucib’in yazısında şöyle denildi:

“Suudi Arabistan Başsavcılığı, Suudi vatandaşı Cemal Bin Ahmet Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayı ile ilgili İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 190/2022 sayılı kararını ve ekinde davaya ilişkin 26 sanık hakkında Türk makamlarının elinde bulunan dosyayı incelemiştir.

Türk adli makamlarından intikal eden davaya ilişkin dosyada yer alan hususların değerlendirilmesinin ve sanıklar hakkında yapılan soruşturmaların ve verilen hükümlerin incelenmesinin ardından dosyanın yetkili mahkemeye sevki yapılmıştır. Bu bağlamda mahkeme, 411195570 sayılı ve 30.05.2022 tarihli kararını vermiştir.

Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı, bahsi geçen karara istinaden ve belirtilen gerekçelerden yola çıkarak, ‘kardeş Türk adli makamlarından davanın nihai olarak düşürülmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını’ ve kararın / neticenin tarafımıza bildirilmesini talep eder.”

Riyad’dan gelen teklif yazısı, aynı gün “Çok Acele” kaydıyla Dışişleri Bakanlığı’nca “gereği yapılması” amacıyla Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

Adalet Bakanlığı ise, gelen yazıyı inceledikten sonra 15 Haziran günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladı. İstanbul Adliyesi’ne gelen yazı sonrasında, Kaşıkçı davasına bakan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı düşürme kararı aldı.