06.16.2024

Kaşıkçı davasının sürgün edilen hakimi: Mesleği bırakacağım

Gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının Riyad’a devredilmesine muhalefet şerhi koymasının ardından Maraş’a tayin edilen hakim Nimet Demir: Benim kıdemimde olan hakimlerin yeri değil orası.

 Hakimler Savcılar Kurulu (HSK), yaz kararnamesiyle 5426 hakim, 33 başsavcı ve 351 yerel mahkeme üyesinin yerini değiştirdi. Yeri değiştirilen hakimler arasında, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davada dosyanın Suudi Arabistan’a gönderilmesine şerh düşen ve muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir de yer alıyor. Demir, Maraş’a atandı.

‘BEKLEMİYORDUM, OTORİTER DURUŞUN MAĞDURU KONUMUNDAYIM’

Demir, Halk TV’den İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada, muhalefet şehrinden dolayı bu atamaya maruz kaldığını düşündüğünü belirtti. “Bana haber verilmedi. Beklemiyordum” diyen Demir, “Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her zaman tepki görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağduru konumundayım diyeyim” ifadelerini kullandı.

Mesleği bırakmaya karar verdiğini vurgulayan Demir, şu açıklamayı yaptı: “Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ama hemen dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Bu arada vermiş olduğumuz kararlar var. Onların gerekçelerini yazmak, toparlamak için bir zamana ihtiyacım var. Bu zamanı geçirdikten sonra ayrılacağım.”

Saymaz’ın “Ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna da “Ayrılmayı düşünüyorum. Benim kıdemimde olan hakimlerin yeri değil orası” yanıtını verdi.